Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Warto zobaczyć

Muzeum Bombki Choinkowej

http://www.muzeumbombki.pl/
 

Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie zostało założone w 2012 roku przez właściciela Firmy Biliński - Janusza Bilińskiego, który od lat zajmuje się produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych.

 

Pierwsze myśli o założeniu muzeum pojawiły się kilkanaście lat temu, już na początku prowadzenia działalności. Wtedy Janusz Biliński, jako młody przedsiębiorca, zaczął kolekcjonować eksponaty. Nie chciał, aby te wyjątkowe, ponadczasowe, choć tak kruche, ozdoby zostały zapomniane przez następne pokolenia, dlatego w domowym zaciszu przechowywał skarby, aby dziś ponownie ujrzały światło dzienne i cieszyły oko nie tylko tych najmłodszych, lecz by przywoływały wspomnienia z dzieciństwa starszych zwiedzających. I tak, stare i zakurzone bombki, odnalezione na strychu u dziadków, dziś zdobią muzealną choinkę w staropolskim wystroju, wprawiając zwiedzających w chwile wspomnień, zadumy przywołując ciepło rodzinnej świątecznej atmosfery.

 

W muzeum podziwiać można setki unikatowych, niepowtarzalnych eksponatów z różnych krajów i epok. Tuż przy wejściu zobaczą Państwo przepiękną, amerykańską choinkę ozdobioną wyrobami produkowanymi przez Firmę Biliński dla klienta ze Stanów Zjednoczonych. W dalszej części galerii można porównać jak zmieniły się upodobania Amerykanów na przełomie dziesięciu – piętnastu lat. Oglądać można także dekoracje świąteczne charakterystyczne dla stylu wiktoriańskiego, francuskiego czy norweskiego. Błyszczące kamienie i stonowana kolorystyka nadaje drzewkom przepięknego, biżuteryjnego wyglądu. Natomiast tylko najwięksi śmiałkowie mogą zajrzeć do upiornego Halloweenowego zakątka.


Muzeum Bombki Choinkowej stworzone zostało nie tylko z myślą o eksponatach, ale także by ukazać różnice, a właściwie ich brak, w procesie produkcyjnym bombki na przełomie kilkudziesięciu lat. Zwiedzający mogą podziwiać pierwsze narzędzia służące do produkcji bombek choinkowych, które są niemal identyczne jak te z obecnych czasów. Ręczne, precyzyjne i dokładne malowanie ozdób choinkowych zachwyca zarówno dzieci, młodzież szkolną a także osoby dorosłe.

 

Firmy produkujące szklane bombki choinkowe, z całej polski na wieść o zamiarze otwarcia muzeum zaczęły przesyłać swoje eksponaty, które wzbogaciły kolekcję o nowe, niepowtarzalne bombki choinkowe.
Wśród tysięcy eksponatów można podziwiać bombki z początków przemysłu bombkarskiego w Polsce, m.in. kolekcję kwiatową, malowaną na specjalne zamówienia dla firmy z USA , kolekcję jaj Feberge przygotowaną dla firmy Emmelie Copenhagen z Danii w 2001 roku, kolekcję serc wykonanych dla duńskiej firmy Petersgard Trading w 2004 i 2005 roku, bombki z logo firm, perełki architektury regionu uchwycone na bombce, bogatą kolekcję wzorów, która co roku zyskuje nowe egzemplarze lub bajkowe, zimowe pejzaże. Ponadto na uwagę zasługuje kolekcja upamiętniająca dwusetną rocznicę narodzin Hansa Christiana Andersena (1805-2005) oraz bombka z osobistym podpisem Jurka Owsiaka przygotowana z okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Właściciel zwraca uwagę, iż Muzeum Bombki Choinkowej będzie działać przez cały rok. Na zwiedzających czeka przewodnik, który opowiada oraz oprowadza po muzeum pokazując zgromadzone skarby. Niezapomniane wrażenia zapewnia samodzielne malowanie bombki, a corocznym hitem okazują się przygotowywane bombki z imieniem czy dedykacją dla bliskich osób.

 

Co nas wyróżnia? Jedyne i pierwsze w świecie muzeum z opatentowaną nazwą: „Muzeum Bombki Choinkowej”; tysiące ręcznie wyprodukowanych bombek, setki niesamowitych eksponatów w galeriach; całoroczna możliwość zwiedzania muzeum.
Firma Biliński otrzymała nagrodę „Firma Roku 2011” nadaną przez kontrahenta Christophera Radko – największego potentata dyktującego bożonarodzeniową modę. Ponadto wyroby corocznie zyskują miano rękodzieła artystycznego nadanego przez Krajową Komisję Artystyczną i Etnograficzną Fundacji „Cepelia”.
Pragniemy aby zwiedzanie naszego muzeum przyniosło Państwu tyle radości, ile dostarczyło nam jego tworzenie – zachęca jego twórca Janusz Biliński.

Gorąco zapraszamy!

Firma Biliński

 

Dane kontaktowe:
Telefon: +48 15 846 51 88
Adres: Ul. Wojska Polskiego 1B
39-460 Nowa Deba

email: biuro@ozdobychoinkowe.pl

http://www.muzeumbombki.pl/
 

Lista aktualności