Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Równać szanse - kierunek młodzież!

12-10-2020

Termin rejestracji wniosków: do 27 października 2020 r. do godz. 12.00.

 

 

ZASADY KONKURSU GRANTOWEGO

1. Cel Programu „Równać Szanse” Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości.

 

2. Cel Regionalnego Konkursu Grantowego Celem konkursu jest wsparcie projektów, które będą rozwijały kompetencje społeczne młodych ludzi przydatne zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu. Chcemy, by dzięki aktywnemu udziałowi w projekcie młodzi ludzie rozwinęli swoje umiejętności:

· wykorzystania tego, co może im sprzyjać – chodzi o nowe, inne niż dotąd spojrzenie na swoje środowisko: w ciekawej formie, przez pryzmat jego walorów i ograniczeń. Równolegle chodzi też o sprawdzenie samego siebie, czyli tego, jakie są mocne i słabe strony konkretnego młodego człowieka;

· zjednywania sobie innych – chodzi o to, by młody człowiek w projekcie miał szanse sprawdzenia się w nowych relacjach z ludźmi i instytucjami, a także nauczenia się, jak współpracować w grupie – m.in. jak znajdować wspólne cele z korzyścią dla wszystkich.

 

3. Chcemy, aby młody człowiek po zakończeniu projektu:

· potrafił samodzielnie wyznaczać ważne dla siebie cele i skutecznie je realizować;

· nie miał problemów w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi i instytucjami;

· miał doświadczenie w publicznym prezentowaniu swoich dokonań;

· miał poczucie osobistego sukcesu.

Równać Szanse 2020 – Regionalny Konkurs Grantowy – zasady konkursu Strona 2

 

4. Adresaci (uczestnicy) projektów Młodzież w wieku od 13 do 19 lat (uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych) z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców). Zalecana liczebność grupy projektowej to 12-20 osób.

 

5. Projekty muszą zakładać działania młodzieży, tak aby stała się aktywnym twórcą, uczestnikiem i bezpośrednim realizatorem projektu. Ponadto powinny:

· tworzyć spójną ofertę cyklicznych działań prowadzonych samodzielnie przez młodych ludzi przez okres 6 miesięcy;

· dać młodym ludziom przestrzeń do działania, realizacji ich pasji i zainteresowań, a także inspirować do podejmowania nowych wyzwań;

· umożliwiać młodzieży współpracę i pozyskiwanie lokalnych partnerów (współpraca z organizacjami pozarządowymi, instytucjami samorządowymi, rodzicami, lokalnym biznesem, szkołami);

· uwzględniać ważne miejsce w projekcie dla każdego z jego uczestników;

· ograniczać do niezbędnego minimum elementy szkoleniowe i warsztatowe, które powinny być jedynie elementem wprowadzającym (w pierwszych 2-ch miesiącach) do dalszych działań projektowych.

 

6. Podmioty uprawnione do startowania w konkursie: (dotyczy tylko podmiotów ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców)

· organizacje pozarządowe, zarejestrowane (w formie stowarzyszeń lub fundacji) w KRS lub w ewidencji prowadzonej przez Starostów;

· miejskie i gminne domy kultury;

· powiatowe, miejskie i gminne biblioteki;

· nieformalne grupy dorosłych, które w momencie składania wniosku zadeklarują założenie (do końca realizacji projektu) lokalnej organizacji pozarządowej, która będzie kontynuowała działania podjęte w ramach projektu;

· w konkursie jeden wnioskodawca może złożyć maksymalnie jeden wniosek.

 

Uwaga:

· o dotację nie mogą ubiegać się organizacje, które realizują projekty w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego Programu „Równać Szanse” edycji 2019 i edycji 2020;

· dla organizacji, które realizują projekty w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Programu „Równać Szanse” edycji 2019, warunkiem ubiegania się o dotację jest złożenie raportu końcowego do 15 listopada 2020r.

· podmioty mające siedzibę w miejscowościach powyżej 20 000 mieszkańców nie mogą brać udziału w konkursie, nawet jeśli ich projekty zakładają działania na terenach wiejskich i w małych miastach do 20 000 mieszkańców;

· o dotację nie mogą ubiegać się wnioskodawcy mający w składzie swoich organów statutowych osoby będące jednocześnie pracownikami Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży i Partnerów Regionalnych konkursu;

· o dotacje nie mogą ubiegać się szkoły;

· w razie uzyskania dotacji środki pieniężne będę przekazywane wyłącznie na specjalnie utworzone subkonto lub konto bankowe, na którym będą wyłącznie środki uzyskane z Programu Równać Szanse na realizację projektu.

Równać Szanse 2020 – Regionalny Konkurs Grantowy – zasady konkursu Strona 3

 

7. Termin realizacji projektu Dotacje będą przyznawane na projekty sześciomiesięczne, realizowane od 1 lutego do 31 lipca 2021 r. (rekrutacja uczestników projektu i ewaluacja działań nie może wchodzić do 6-cio miesięcznego terminu realizacji działań).

 

8. Formy wsparcia dla organizacji wnioskującej:

· szkolenie i doradztwo na etapie składania wniosków od Partnerów Regionalnych

· dotacje do 8 500 zł przyznawane na realizację 6-miesięcznych projektów;

· szkolenia i doradztwo dla koordynatorów projektów;

· wizyty konsultacyjno – monitoringowe w miejscu realizacji działań;

· materiały promocyjne (banery, windery oraz koszulki i plecaki dla uczestników).

Preferowane będą projekty mające dodatkowe finansowanie w wysokości co najmniej 20% wartości projektu (z innych źródeł lub w formie własnego wkładu finansowego) - jako wkład własny rozumiane jest pokrycie części kosztów projektu w postaci przeznaczenia na ten cel środków finansowych pozostających w dyspozycji dotowanego lub pozyskanych przez niego od innych sponsorów, jak również racjonalnie wyceniony wkład własny organizacji składającej wniosek w postaci pracy, udostępnienia lokalu, środków transportu itp.

· Dotacja powinna być przeznaczona na pokrycie kosztów działań prowadzonych w ramach projektu przez młodzież – np. zakup niezbędnych materiałów, sprzętu, usług transportowych (wyjazdy studyjne, dojazdy do miejsc realizacji projektu), materiałów promocyjnych, cateringu oraz honoraria i inne wydatki związane z organizacją wydarzeń prowadzonych podczas projektu.

· Dotacje nie będą przyznawane na: pokrycie bieżących kosztów działania organizacji niezwiązanych bezpośrednio z realizacją projektu (w tym etaty); organizację jednorazowych akcji (np. konferencje, wyjazdy, szkolenia); koszty prowadzenia zajęć pozalekcyjnych stanowiących kontynuację realizacji standardowego programu nauczania w szkołach (w tym etaty); pomoc charytatywną; organizację typowych form wypoczynku zimowego lub letniego młodzieży; na projekty, w których rozbudowane komponenty warsztatowe i szkoleniowe przeważają nad działaniami prowadzonymi samodzielnie przez młodzież; stypendia i mini-dotacje.

· W budżecie projektu aplikujący powinni uwzględnić koszty obsługi projektu w wysokości nie przekraczającej 10% wnioskowanej kwoty (telefon, poczta, koszty obsługi konta bankowego, dojazdy na obowiązkowe szkolenia koordynatorów przed realizacją projektu).

· Ewentualne wydatki na zakup sprzętu (w tym komputerów, kamer, aparatów fotograficznych, urządzeń biurowych, mebli, sprzętu sportowego oraz oprogramowania1 ) i remonty nie mogą przekroczyć łącznie 25% dotacji.

· posiadać możliwość wprowadzenia działań on-linowych/zdalnych na pierwszym etapie projektu (jeśli sytuacja epidemii będzie się utrzymywać); 1 Zakup licencji na oprogramowanie na okres realizacji projektu (np. 6 miesięcy) traktowany jest jako materiał do zajęć i nie wlicza się do puli kwoty 25% dotacji przeznaczonej na sprzęt. Równać Szanse 2020 – Regionalny Konkurs Grantowy – zasady konkursu Strona 4 Podatnicy podatku VAT rozliczają dotację w kwotach netto. Dotacja będzie przekazana dotowanym podmiotom 5 lutego 2021 r.

 

Lista aktualności