Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

100. rocznica Bitwy Warszawskiej i "Lasowiackie świętowanie" w Nowej Dębie

16-08-2020

15 sierpnia po południu w Nowej Dębie, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, świętowano 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej również "Cudem nad Wisłą".

 

    Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie uroczystość państwowa odbyła się na Placu mjr. Gryczmana, gdzie poczet flagowy kompanii honorowej z Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba podniósł flagę państwową na maszt, podczas odegrania wszystkich czterech zwrotek Hymnu Narodowego, wykonanego przez Młodzieżową Orkiestrę Dęta z Samorządowego Ośrodka Kultury. Burmistrz miasta i gminy Wiesław Ordon wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym przypomniał o istocie Bitwy Warszawskiej: "Zasadnicze znaczenie polskiego zwycięstwa nie ulega najmniejszej wątpliwości: gdyby wojska sowieckie przełamały opór armii polskiej i zdobyły Warszawę, wówczas bolszewizm ogarnąłby Europę Środkową, a być może przeniknąłby cały kontynent..." – przypomniane zostały słowa lorda Edgara d'Abernona. Burmistrz złożył także podziękowania za ofiarną służbę żołnierzom Garnizonu Nowa Dęba, którzy swoje święto obchodzą 15 sierpnia.

     Głos zabrał także starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł, który przypomniał sylwetki osób związanych z naszą gminą, którzy brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in.: Jana Szypowskiego, późniejszego dyrektora Wytwórni Amunicji nr 3, Jana Gryczmana, żołnierza z Westerplatte czy Zdzisława Latawca, komendanta Obozu Ćwiczeń Dęba w okresie międzywojennym.

     Pod Pomnikiem Niepodległości dla uczczenia bohaterów z przed stu lat kwiaty złożyły delegacje: samorządowcy Gminy Nowa Dęba, Powiatu Tarnobrzeskiego, przedstawiciele OSzPWL "Dęba", Zakładów Metalowych "Dezamet" S.A. oraz Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie. Państwową część uroczystości zakończyło odśpiewanie Roty.

 


"LASOWIACKIE ŚWIĘTOWANIE"

     Kolejnym wydarzeniem 15 sierpnia w Nowej Dębie była impreza folklorystyczna "Lasowiackie świętowanie", w trakcie którego odbyły się prezentacje Kół Gospodyń Wiejskich i zespołów obrzędowych. Dla widzów, koncertowały między innymi "Cyganianki" oraz "Bielowianki". Każdy mógł poczęstować się lokalnymi przysmakami, które rozdzielały panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz pszczelarze. Jeśli komuś posmakowało, kulinaria i miody można było zakupić do domu, jak również rękodzieła, które na imprezie były prezentowane przez regionalnych tworców. W trakcie "Lasowiackiego świętowania" wykonany został koncert patriotyczny Orkiestry Dętej z Samorządowego Ośrodka Kultury oraz Wokalistek. SOK zorganizował także warsztaty garncarskie dla dzieci, gdzie najmłodsi mogli spróbować swoich sił rękodzielniczych. Dla wszystkich występujących w trakcie imprzy grup przygotowano pamiątkowe grawertony, które z podziękowaniami wręczał dyrektor SOK Krystian Rzemień. Kulminacyjnym punktem wieczoru był koncert z muzyką celtycką i pokazami tańca, który wykonał zespół Beltaine. Imprezie towarzyszyła również strefa zabaw dla dzieci na plantach i kramy.

     Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu "Lasowiacy świętują lasowiackie tradycje", który SOK realizuje w Narodowym Centrum Kultury w programie "EtnoPolska 2020". Nasze zadanie ma przybliżyć mieszkańcom Gminy Nowa Dęba - położonej na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej i związanej z kulturą lasowiacką - oraz regionu północnego Podkarpacia zwyczajów i obrzędów lasowiackich, które na co dzień towarzyszyły przodkom wielu obecnych mieszkańców. Chcemy tym samym wskrzeszać odchodzącą w niepamięć wśród najmłodszych historię naszych ojców i dziadów - komentuje Krystian Rzemień, autor projektu.

Prócz widowiska "Lasowiackie świętowanie" w projekcie odbywa się siedem cykli wykładów regionalnych o kulturze lasowiackiej dla wszystkich sześciu Kół Gospodyń Wiejskich z Sołectw Gminy Nowa Dęba oraz stowarzyszenia kultywującego tradycje ludowe na terenie najstarszej dzielnicy miasta Nowa Dęba. Przewidziany jest również wyjazd edukacyjny z członkami KGW do Muzeum etnograficznego w Krakowie.

     Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "EtnoPolska 2020".

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z tych wydarzeń, które dostępne są pod poniższym linkiem:

https://photos.app.goo.gl/eM2sTFwvDRdDXc5f8

 

Lista aktualności