Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Konkurs: Oszczędzanie energii i promowanie źródeł odnawialnych

06-06-2013

    Minister Środowiska - Operator Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 - ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie projektów dotyczących poprawy efektywności energetycznej budynków oraz modernizacji lub zastąpienia istniejących źródeł energii zaopatrujących budynki użyteczności publicznej nowoczesnymi, energooszczędnymi i ekologicznymi źródłami ciepła lub energii elektrycznej.

 

    Cel Programu
   Celem Programu jest redukcja emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie zużycia energii.

 

    Obszar programowy
    W ramach Programu Operacyjnego PL04 „Oszczędzanie energii i promowanie odnawialnych źródeł energii” zdefiniowano dwa obszary programowe:
• Obszar programowy nr 5 „Efektywność energetyczna”,
• Obszar programowy nr 6 „Energia odnawialna”.

 

    Rodzaj projektów kwalifikujących się do dofinansowania
    Do dofinansowania kwalifikują się projekty mające na celu:

 

1. Poprawę efektywności energetycznej budynków, obejmujące swym zakresem termomodernizację budynków użyteczności publicznej, przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, oświaty, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, turystyki, sportu.

 

2. Modernizację lub zastąpienie istniejących źródeł energii (wraz z wymianą lub przebudową przestarzałych lokalnych sieci) zaopatrujących budynki użyteczności publicznej nowoczesnymi, energooszczędnymi i ekologicznymi źródłami ciepła lub energii elektrycznej o łącznej mocy nominalnej do 5 MW w tym: pochodzącymi ze źródeł odnawialnych lub źródłami ciepła i energii elektrycznej wytwarzanych w skojarzeniu (kogeneracji/ trigeneracji).

 

  Przez źródła ciepła lub energii elektrycznej wykorzystujące energię ze źródeł odnawialnych należy rozumieć:
• urządzenia i instalacje do wysokosprawnej produkcji energii elektrycznej, ciepła lub chłodu w skojarzeniu  (wysokosprawna ko/tri generacja);
• urządzenia do produkcji ciepła opalane biomasą (kotły na biomasę);
• układy (ogniwa) fotowoltaiczne;
• rekuperatory ciepła;
• pompy ciepła;
•  kolektory słoneczne;
• małe (mikro) turbiny wiatrowe (budynkowe prądnice wiatrowe);
• urządzenia i instalacje do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła opalane biogazem;
• urządzenia do produkcji ciepła zasilane energią geotermalną (instalacje do wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł geotermalnych).
 

 

  3. Instalację, modernizację lub wymianę węzłów cieplnych o łącznej mocy nominalnej do 3 MW, zaopatrujących budynki  użyteczności publicznej.
Wszelkie obiekty budowlane, źródła ciepła lub energii elektrycznej, węzły cieplne, instalacje, maszyny lub urządzenia będące przedmiotem realizacji projektu są w posiadaniu/władaniu tego samego beneficjenta, co termomodernizowane budynki użyteczności publicznej.

 

   Podmioty mogące ubiegać się o dofinansowanie
   O dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego EOG mogą ubiegać się następujące kategorie podmiotów zgodnie z ust. 1.2 Aneksu nr II do umowy w sprawie programu:
• jednostki sektora finansów publicznych;
• podmioty niepubliczne realizujące zadania publiczne.

 

   Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie projektów
   Na wsparcie projektów w ramach naboru otwartego zostanie przeznaczona kwota 67 394 000 EUR, tj. 279 152 687 PLN, w tym:
• na obszar programowy nr 5 – Efektywność energetyczna – 55 905 250 EUR, tj. 231 565 136 PLN,
• na obszar programowy nr 6 – Energia odnawialna – 11 488 750 EUR, tj. 47 587 551 PLN.

 

    Poziom dofinansowania projektu
    Poziom dofinansowania dla projektu będzie uzależniony od planowanego do uzyskania w wyniku jego realizacji efektu ekologicznego rozumianego jako wielkość redukcji lub uniknięcie emisji CO2 i nie będzie wyższy niż 80% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
Dokładny poziom dofinansowania zostanie określony w wyniku oceny projektu dla każdego projektu indywidualnie. Wnioskowane dofinansowanie może ulec modyfikacji polegającej na procentowym lub kwotowym zmniejszeniu w wyniku:
• uznania części kosztów projektu za niekwalifikowane
• uwzględnienia zysku wygenerowanego w projekcie
• dostosowania do odpowiednich przepisów regulujących zasady pomocy publicznej.

 

   Środki na pokrycie pozostałych kosztów projektu zapewnia Wnioskodawca projektu.
   Okres zwrotu kosztów projektu (dofinansowanie + współfinansowanie) nie może przekroczyć 20 lat.
   Maksymalna i minimalna kwota dofinansowania projektu
   W naborze wniosków minimalna kwota dofinansowania to 170 tys. EUR, tj. 704 157 PLN, zaś maksymalna kwota dofinansowania to  3 mln EUR, tj. 12 426 300 PLN.
   Ostateczna kwota dofinansowania przyznana na projekt uzależniona jest od całkowitej wielkości usuniętej lub unikniętej emisji CO2/rok w wyniku realizacji projektu. Będzie ona obliczana jako iloczyn stałej kwoty dofinansowania (wynoszącej 3600 PLN) przez liczbę ton usuniętej lub unikniętej wskutek realizacji projektu emisji CO2/rok (pod warunkiem, że całkowita wielkość udzielonego dofinansowania nie przekroczy 80% całkowitych kosztów kwalifikowanych).
Okres kwalifikowalności wydatków
  

    Początek okresu kwalifikowalności projektu: od dnia podjęcia decyzji o dofinansowaniu projektu przez Komitet ds. wyboru projektów.
Koniec okresu kwalifikowalności projektu: 30 kwietnia 2016 roku.

 

   System płatności
   Dofinansowanie będzie realizowane w formie refundacji kosztów poniesionych i w formie jednorazowej zaliczki, natomiast płatność końcowa płatna będzie po akceptacji raportu końcowego.
   Kwota zaliczki uzależniona jest od rodzaju beneficjenta, może zostać wypłacona jednorazowo w kwocie:
• do 40% przyznanego dofinansowania – jednostki sektora finansów publicznych w tym jednostki samorządu terytorialnego;
• do 10% przyznanego dofinansowania – podmioty niepubliczne realizujące zadania publiczne.
Zaliczka będzie wypłacona beneficjentowi na podstawie zawartej umowy w sprawie projektu i rozliczona we wniosku/ach o płatność.
Refundacja kosztów poniesionych będzie wypłacona beneficjentowi na podstawie sprawozdań okresowych (wniosków o płatność), jednakże po akceptacji przez NFOŚiGW rozliczenia wcześniej wypłaconej zaliczki.
W ramach realizacji każdego projektu przewiduje się również płatność końcową (kwota zatrzymana), która będzie wypłacana beneficjentom po akceptacji sprawozdania końcowego. Ustanowiona kwota zatrzymana będzie wynosić 5 % przyznanego dofinansowania.

 

Termin, miejsce i sposób składania wniosków
Termin ogłoszenia naboru wniosków – 29.05.2013 r.
Termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków od wnioskodawców – 10.06.2013 r.
Termin zakończenia przyjmowania wniosków od wnioskodawców – 12.08.2013 r., g. 15:00

 

   Kompletny wniosek aplikacyjny wraz z wymaganymi załącznikami, wypełniony na obowiązującym formularzu i podpisany przez osobę upoważnioną do jego złożenia, Wnioskodawca składa w języku polskim w 1 egzemplarzu w formie pisemnej (papierowej) i w 3 egzemplarzach w formie elektronicznej (płyta CD-R lub pamięć USB) na adres:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Departament Funduszy Norweskich
ul. Konstruktorska 3A
02-673 Warszawa

 

   Wnioski aplikacyjne można składać osobiście w Kancelarii NFOŚiGW w godzinach pracy Kancelarii, tj. 8.00-15.00 lub w formie przesyłki za pośrednictwem operatora pocztowego lub firmy kurierskiej, za potwierdzeniem odbioru. W przypadku wniosków nadanych za pośrednictwem operatora pocztowego lub przesyłką kurierską liczy się data nadania wniosku. Dokumenty muszą być dostarczone do siedziby NFOŚiGW w ciągu 10 dni od ostatniego dnia terminu składania wniosków.
Program partnerski, Projekty partnerskie
Operator Programu zachęca Wnioskodawców do składania wniosków wspólnie z partnerem projektu pochodzącym z Państw Darczyńców (Islandia, Liechtenstein lub Norwegia).
W przypadku złożenia wniosku w partnerstwie wymagane jest dołączenie dokumentu potwierdzającego zawiązanie partnerstwa, w postaci listu intencyjnego lub umowy partnerskiej. Przed zawarciem umowy w sprawie realizacji projektu wymagane będzie przedstawienie podpisanej umowy partnerskiej.

 

   W celu wsparcia procesu nawiązywania partnerstw z partnerami pochodzącymi z Państw Darczyńców, Operator Programu zachęca między innymi do kontaktu z następującymi instytucjami z Państw-Darczyńców lub odwiedzenia poniższych stron internetowych:
- Norwegian Water Resources and Energy Directorate (NVE)
International Section
Director General’s Office
Telephone +47 22 95 91 21
Mobile phone: +47 470 698 94
Internet: www.nve.nolink otwiera się w nowym oknie
(w sprawie potencjalnych partnerów z Norwegii)
- www.rannis.is/english (w sprawie potencjalnych partnerów z Islandii)
- kontakt poprzez pocztę elektroniczną z Panią Karin Lingg - Karin.Lingg@llv.li (w sprawie potencjalnych partnerów z Lichtensteinu).

 

   Dodatkowo, rekomendowane jest zapoznanie się z informacjami zamieszczonymi na poniższych stronach internetowych:
www.eog.gov.pllink otwiera się w nowym oknie
• http://eeagrants.org/Partnerships

 

   Język wniosku aplikacyjnego
Wniosek aplikacyjny wraz ze wszystkimi wymaganymi załącznikami powinien być złożony w języku polskim niezależnie od tego, czy projekt jest składany wyłącznie przez podmiot krajowy czy też we współpracy z partnerem z Państw - Darczyńców.
Kontakt do Operatora Programu

 

Ministerstwo Środowiska
Departament Funduszy Europejskich
ul. Wawelska 52/54
00-922 Warszawa
tel. 22 57 92 779, 22 57 92 772 (w godzinach: 9.00-16.00)
e-mail: mfeog@mos.gov.pl

 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Departament Funduszy Norweskich
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A
02-673 Warszawa
tel. 22 45 90 130, 22 45 90 373, 22 45 90 107, 22 45 90 400 (w godzinach: 8.00-15.00)
e-mail: mfeog@nfosigw.gov.pl

 

Lista aktualności