Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Promocja 14 Zeszytu NTSK

11-12-2017
Uczestnicy spotkania...

Tradycyjnie – jak co roku – miłośnicy historii naszego miasta i regionu spotkali się 8 grudnia w sali wystawowej Samorządowego Ośrodka Kultury na promocji nowego Zeszytu Nowodębskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego.

 

                Prezentację rozpoczął prezes NTSK Jerzy Sudoł, który witając zebranych podziękował władzom gminy za wsparcie finansowe publikacji, szczególnie obecnemu na spotkaniu burmistrzowi Nowej Dęby Wiesławowi Ordonowi. Prowadzący podkreślił rolę Krystiana Rzemienia jako redaktora technicznego zeszytu, Mariusza Moskalewicza – autora okładki oraz Tomasza Sudoła – odpowiadającego za wartość merytoryczną publikacji.

                J. Sudoł zaprezentował treść Zeszytu Nr XIV i autorów artykułów. Prezentacja połączona była z pokazem zdjęć ilustrujących poszczególne artykuły. Prowadzący przypomniał m.in. postać zmarłego w styczniu 2016 r. znakomitego artysty malarza i pedagoga Stanisława Mityka. Ksiądz dziekan Józef Rogowski mówił o rozwadze i mądrości, charakteryzujących S. Mityka i wielu Jego dokonaniach artystycznych. W Zeszycie znajdują się również wspomnienia o Panu Stanisławie pióra Dariusza Bożka, Kazimierza Wąsika i Zofii Boryńskiej. Następnie ks. Marek Flis omówił artykuł o początkach Huty Komorowskiej i hucie szkła w tej miejscowości. Przypomniał także postać polonisty Franciszka Magudera, nauczyciela o wielu zainteresowaniach i talentach. Druga postacią, o której mówił był Władysław Flis, artysta ceramik, rzeźbiarz i projektant. Dr Stanisław Lis przybliżył postać Eugeniusza Sikory, dyrektora szkoły w Ślęzakach w latach 1907-1924.

                Z kolei Tomasz Sudoł mówił o Tomaszu Furtaku z Rozalina, działaczu społecznym i patriocie. Józef Godek przypomniał o tragedii młodzieży z Chmielowa spowodowanej przez niewypały. Do wspomnień z lat szkolnych powróciła Beata Kubicka mówiąc bardzo ciepło i serdecznie o swojej nauczycielce i wychowawczyni Filomenie Rzucidło. Historyk Tomasz Dzięgielewski z Archiwum Akt Nowych w Warszawie zachęcał do przeczytania artykułu o kontroli w Komendzie Służba Polsce w Tarnobrzegu. Były prezes zarządu Zakładów Metalowych „DEZAMET” S.A. Stanisław Wójcik przedstawił historię wykonania Krzyża Walecznych, który stanął na skarpie w Sandomierzu w związku z wizytą papieża Jana Pawła II. O obozie w Piaskach mówił Adam Szurgociński, prezentując zdjęcia z przeszłości i dnia dzisiejszego. Omówił także przebieg XVIII Biegów Ulicznych organizowanych przez NTSK. Elżbieta Głaz mówiła o działaniach Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju i Promocji Wsi Jadachy.

                Omówione zostały krótko także artykuły ks. Witolda Garbulińskiego o rocznicy bombardowania Chmielowa i uczennic ze szkoły chmielowskiej – Wiktorii Samojeden i Martyny Stasiak o zburzonej i odbudowanej kapliczce. O sukcesach nowodębskich badmintonistów i Jubileuszu 50-lecia tego sportu mówił Antoni Malcharek.

                Wiele miejsca w Zeszycie poświęcono księdzu kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu, o którym pisze dr Anna Jagodzińska z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. X Dni Kardynała Kozłowieckiego przedstawiła w artykule Katarzyna Cesarz, kustosz Muzeum w Hucie Komorowskiej, która pisze również o wystawie w Rzymie poświęconej Księdzu Kardynałowi i spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

                Krystian Rzemień mówił o wydarzeniach kulturalnych w 2017 r. w Nowej Dębie i gminie. Prezentację zakończyła Anna Sadowska czytając kilka swoich wierszy. J. Sudoł zaprezentował kalendarz NTSK zaprojektowany przez Mariusza Moskalewicza, w związku ze zbliżającym się w 2018 r. 20-leciem Towarzystwa.

                Spotkanie uwiecznili na zdjęciach Wiesław Szczur i Magdalena Kupiec, a filmował Zbigniew Jamrozik.

Druk zeszytu był możliwy dzięki wsparciu finansowemu gminy Nowa Dęba.

 

NTSK

Lista aktualności