Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Czwarta edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej "Margaritae Baroci" rozpoczęła się koncertem kameralnym

21-09-2017

15 września 2017 r. rozpoczęła się 4.edycja Festiwalu muzyki kameralnej i organowej „MARGARITAE BAROCI”, zorganizowanego przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie pod kierownictwem dyrektora Krystiana Rzemienia. Obejmie ona cykl sześciu koncertów. Nazwa „Margaritae Baroci” w języku łacińskim oznacza „Perły Baroku”. Tą nazwą organizator chce nawiązać to stylu muzycznego - baroku - do którego należą wykonywane w ramach festiwalu utwory. Pierwszy koncert był skierowany szczególnie do dzieci i młodzieży, popularyzował wśród nich muzykę poważną, wzbogacał wiedzę o kompozytorach i ich dziełach, a także kształtował postawę twórczą.

Koncert kameralny miał dwie odsłony: pierwsza miała charakter edukacyjny, zgromadziła w sali widowiskowej dzieci z klas młodszych nowodębskich szkół podstawowych. Wysłuchały one "Czterech pór roku” A. Vivaldiego, w wykonaniu Krakowskiego Zespołu Kameralnego, któremu towarzyszył młody skrzypek - solista i kameralista - Jakub Michalak. Kierownik artystyczny i pomysłodawca koncertów - Krystian Rzemień dokonał uroczystego otwarcia czwartej edycji festiwalu i wspólnie z dziećmi przeciął symboliczną wstęgę.

Druga odsłona koncertu kameralnego miała miejsce w Kościele Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie. Krakowscy artyści uświetnili otwarcie 20. Spotkania Młodych Diecezji Sandomierskiej. Inspiracją przy tworzeniu programu artystycznego tegorocznej, czwartej edycji, jest obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia objawień NMP w Fatimie, dlatego w ramach tegorocznych koncertów wysłuchamy dzieł wielu kompozytorów, którzy czerpali swoje natchnienia z tradycji i kultury chrześcijańskiej – mówił dyrektor Krystian Rzemień.

 

Przed publicznością wystąpili:

JAKUB MICHALAK – 20-letni skrzypek, solista i kameralista.

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 8 lat jako uczeń II klasy szkoły podstawowej w Skale w woj. małopolskim. Od 2005 roku uczęszczał równolegle do Prywatnej Profesjonalnej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Aleksandra Dębskiego w Krakowie do klasy skrzypiec dr Danuty Augustyn. Szkołę tą ukończył z wyróżnieniem po pięciu latach nauki i z pierwszą lokatą dostał się do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie, gdzie od 2010 roku do momentu ukończenia szkoły średniej, był uczniem w klasie skrzypiec prof. Antoniego Cofalika. Jako uczeń gimnazjum i liceum muzycznego aktywnie uczestniczył w wydarzeniach muzycznych, angażował się w działalność koncertowo-solistyczną zespołów kameralnych jako członek, koncertmistrz i solista orkiestry kameralnej "Camerata di Cracovia", Krakowskiej Orkiestry Kameralnej "Ardente" oraz szkolnej orkiestry symfonicznej "Ostinato". W ramach współpracy szkoły ze Stowarzyszeniem „Les Heures musicales de la Vallée de la Bresle” we Francji pod przewodnictwem JeanPierre Menuge odbył jako członek orkiestry, solista lub członek zespołu kameralnego kilka tournee z koncertami po Picardii i Normandii wykonując utwory muzyki barokowej, oratoryjnej oraz współczesnych kompozytorów polskich i zagranicznych. Niezależnie od działalności koncertowej oraz nauki pod okiem Pana Prof. Antoniego Cofalika starał się rozwijać swoje umiejętności gry solistycznej i kameralnej uczestnicząc w warsztatach muzycznych, kursach, a także konkursach szkolnych, regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Corocznie był laureatem pierwszego miejsca w konkursach gry solowej na skrzypcach w swojej szkole, miał też kilka ważnych sukcesów w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, jak również sukcesów artystycznych w ramach działalności koncertowej. Jego umiejętności zostały także docenione przez Fundację Pro Musica Bona oraz Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci wybitnie uzdolnionych. Dzięki Fundacji Pro Musica Bona miał zaszczyt występować dwukrotnie jako solista z Krakowską Orkiestrą Kameralną pod dyr. Prof. Stanisława Krawczyńskiego, obecnego rektora Akademii Muzycznej w Krakowie. Został również stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne za rok szkolny 2015/2016. W roku ubiegłym ukończył szkołę średnią i z pierwszą lokatą dostał się na wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w klasie skrzypiec Pani Prof. Kai Danczowskiej kontynuuje zgłębianie tajników gry skrzypcowej.

 

KRAKOWSKI ZESPÓŁ KAMERALNY

Założony został w 1994 r. przez Łukasza Mikołaja Mateję – kierownika artystycznego, absolwenta Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy oraz, student Chicago Musical College w klasie organów David’a Schreder’a, Stypendysta Roosevelt University. W jego skład wchodzą znakomici instrumentaliści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie. Zespół gra szeroki repertuar, obejmujący dzieła od Renesansu, aż do kompozycji z XX. wieku. Występuje na prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach. Wykonał kilkaset koncertów w Polsce, Czechach, Austrii, Francji, Niemczech, Libanie i na Słowacji. Skład : KATARZYNA MATEJA –skrzypce ,ALEKSANDRA RYMAROWICZ – skrzypce, BOGUSŁAWA JAGIELNICKA-HAWRYSZKÓW – altówka, EWA WOJSŁAW-BOBER – wiolonczela, MICHAŁ BYLINA – kontrabas, ŁUKASZ MATEJA – klawesyn, słowo mówione.

 

Lista aktualności