Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Cześć Ich Pamięci…

05-09-2017

W Pierwszą Sobotę Miesiąca 2 września w kościele pw. Św. Stanisława w Chmielowie odbyły się uroczystości upamiętniające 78. Rocznicę Bombardowania Chmielowa.

 

     Wszystko rozpoczęło się nabożeństwem ku czci Matki Bożej w intencji ofiar tragicznych losów Chmielowa 2.09.1939 r. Następnie o godz.18:00 rozpoczęła się uroczysta msza św. w intencji pokoju na świecie celebrowana przez ks. dziekana Józefa Rogowskiego oraz ks. Krzysztofa Kułagę – proboszcza z Cygan. Oprawę liturgii zapewniła asysta Liturgicznej Służby Ołtarza, Schola Parafii Chmielów oraz Legion Maryi. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Fabiana Dury w Chmielowie oraz OSP Chmielów. Byli także przedstawiciele lokalnych władz m.in. Pan Wiceburmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba - Leszek Mirowski, radny sołectwa Chmielów – Pan Stanisław Skimina, radny sołectwa Cygany – Pan Marian Tomczyk, Sołtys Chmielowa – Pan Jan Kotulski, Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej w Chmielowie oraz wielu zaproszonych gości i oczywiście społeczność chmielowska. Bezpośrednio po skończonej celebrze rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Chmielowie, KSM Oddział Chmielów oraz księdza Witolda Garbulińskiego. Po krótkim wprowadzeniu został zaprezentowany film pt. „Ocalić od zapomnienia – kartka z historii Chmielowa – 2.09.1939 r.”, który został zrealizowany przez chmielowską młodzież zgromadzoną w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Oddział w Chmielowie wraz księdzem asystentem Witoldem Garbulińskim. Poświęcili oni swój czas wakacyjny, aby odwiedzić i spotkać się z osobami, które przeżyły bombardowanie Chmielowa, aby opowiedziały wszystkim jak to było? W ten sposób chcieli oni ocalić od zapomnienia tragedię i losy chmielowskich rodzin, jakie rozegrały się 2 września 1939 r., kiedy za sprawą nalotu hitlerowskich samolotów pod bombami zginęło ponad 60 osób, a ponad 50 było hospitalizowanych a wioska praktycznie przestała istnieć. Wiele domów, zabudowań gospodarczych zostało całkowicie zniszczonych, a ich właściciele zostali tylko z tym co mieli na sobie.

 

     W tytule filmu występują słowa „kartka z historii Chmielowa” to nie przeoczenie, ale celowe stwierdzenie, że ten film to tylko urywek tej rzeczywistości, tej tragedii - został uchwycony i przedstawiony, reszty pewnie nigdy się już nie dowiemy. Tych osób, które pamiętają tamte tragiczne losy naszej małej ojczyzny jaką jest Chmielów z roku na rok jest co raz mniej, dlatego też niniejsza prezentacja była dla całej społeczności – Szkoły, Parafii  i przybył gości kopalnią informacji, o których zdecydowana większość zazwyczaj nie wie, a którą chcieliśmy udostępnić w myśl, którą zapisaliśmy na zaproszeniach na tą uroczystość, a jest to myśl św. Jana Pawła II: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Całość filmu została zmontowana przez chmielowskiego organistę Pawła Skawińskiego. Do filmu udzieli wywiadów parafianie: Honorata Koper, Anna i Wojciech Szpyt, Julia Kosior, Józef Godek, Bronisława Kotulska, Zofia Janusz, Julia Kosior, Zofia Skowron, Bronisław Zbyrad i Waleria Rychlicka. Ponadto Pan Józef Godek i Pan Robert Panek udostępnili na potrzeby filmu unikatowe zdjęcia z Chmielowa i jego mieszkańców z lat przed wojennych. Film opowiada historię jak doszło do tragedii z 2 września, przedstawia jej okoliczności oraz losy mieszkańców naszej miejscowości, próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego zbombardowano właśnie Chmielów? Po projekcji filmu wsłuchaliśmy się w wiersz poświęcony pamięci poległych w czasie II Wojny Światowej deklamowany przez druhnę Joannę Kasicę oraz śpiew „Czarnej Sukienki” wykonany przez druhnę Sylwię Kosior. Następnie wszyscy na stojąco modlili się za Naszą Ojczyznę śpiewem pieśni „Bogurodzico Dziewico” i za krzyżem procesyjnie udali się pod Pomnik Ofiar Bombardowania Chmielowa, gdzie został odegrany sygnał na trąbce, a następnie przy rytmie werbla poszczególne delegacje złożyły znicze i kwiaty. Na koniec wybrzmiał hymn: „Boże coś Polskę”.

 

Ks. Witold Garbuliński

 

RL/MM

Lista aktualności