Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

76. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Nowej Dębie

07-10-2015

     Dla upamiętnienia tej rocznicy - 25 września 2015 roku w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie odbyła się uroczystość przygotowana przez młodzież z ZS Nr 1 pod kierunkiem nauczycieli E. Cichoń, E. Okinczyc i M. Zięby. Uroczystość przygotowana była zarówno z myślą o młodzieży szkolnej, jak i lokalnym środowisku. W programie przedstawiono montaż słowno – muzyczny, na który złożyły się wiersze, okolicznościowe referaty oraz patriotyczne pieśni.
     Podczas programu przygotowanego przez młodzież przypomniano sylwetki żołnierzy AK z naszego regionu. Wielokrotnie w takich uroczystościach brała udział Pani Janina Wojnarowska – przewodnicząca nowodębskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Działała w AK, a później w ruchu oporu "Wolność i Niezawisłość", gdzie pełniła funkcję kurierki. Wraz z rodzicami została aresztowana przez komunistów. Razem z ojcem trafiła do więzienia w Wiśniczu, a później dwa lata spędziła w obozie dla młodzieży w Jaworznie. W 1947 roku została aresztowana za działalność w WiN. Była wtedy w czwartym miesiącu ciąży. W więzieniu urodziła dziecko i zajmowała się nim do procesu (w sumie osiem miesięcy). Sąd wymierzył jej karę sześciu lat więzienia za "próbę obalenia ustroju". 28 maja 2007 roku Prezydent Lech Kaczyński wręczył odznaczenia kobietom, które w czasach stalinowskich były więźniami politycznymi. Wśród nich znalazła się Janina Wojnarowska, uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
     Swoimi wojennymi wspomnieniami podczas patriotycznych uroczystości dzieliła się również Pani Weronika Jachyra – żołnierz AK, która przybliżała w swych wystąpieniach historię naszego regionu.
     Przyjacielem naszej szkoły był zmarły w lipcu 2014 roku w Kanadzie ppłk Zbigniew Kabata. Związał się on z działającą na terenie Tarnobrzega grupą "Odwet", z której wyłonił się oddział partyzancki "Jędrusie". Zbigniew Kabata posługujący się pseudonimem "Bobo", uczestniczył w większości najbardziej spektakularnych jego akcji, m.in. odbiciu aresztantów z więzień niemieckich w Opatowie i Mielcu. Głośny i brawurowy był indywidualny wyczyn młodego Kabaty. 24 października 1943 roku, podczas meczu piłkarskiego w Sandomierzu wykonał on wydany przez Polskie Państwo Podziemne wyrok na agencie gestapo. Z akcji udało mu się wyjść bez szwanku, mimo że trybuny pełne były Niemców. Zbigniew Kabata był odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznym. Po wojnie zagrożony aresztowaniem przez UB zmuszony był uciekać z Polski. Poświęcił się pracy naukowej i zyskał sławę wybitnego naukowca w dziedzinie morza, był również poetą.
     W czasie uroczystości odprawiona została msza św. w intencji poległych i żyjących żołnierzy SZP. Na zakończenie złożono kwiaty przed pamiątkową tablicą.
                                                                                          

     E. Cichoń, E. Okinczyc, M. Zięba

 

RL/MM

Lista aktualności