Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Uchwalono Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Nowa Dęba

02-10-2015

30 września na XII sesji Rada Miejska uchwaliła i przyjęła do realizacji Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Nowa Dęba.

 

     Podstawą formalną opracowania „Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Nowa Dęba” jest Uchwała Nr XXXIV/318/2013 Rady Miejskiej w Nowej Dębie z dnia 28 sierpnia 2013 r., w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Nowa Dęba, realizowanego w ramach Priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna, Działanie 9.3. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej – przygotowanie planów gospodarki niskoemisyjnej (Konkurs nr 2/POIiŚ/9.3/2013) współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

     

     Konieczność opracowania Planu gospodarki niskoemisyjnej wiązała się z ratyfikowanym przez Polskę Protokołem z Kioto oraz przyjętym przez Komisję Europejską w grudniu 2008 r. pakietem klimatyczno-energetycznym, które skutkują szeregiem obowiązków, w tym w szczególności koniecznością redukcji emisji gazów cieplarnianych i zużycia energii, a także zwiększenia udziału wykorzystania energii z odnawialnych źródeł. Opracowanie planu wynika także z założeń Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 16 sierpnia 2011 r. Plan gospodarki niskoemisyjnej jest dokumentem składającym się z inwentaryzacji emisji CO2, opierającej się na danych dotyczących zużycia energii i paliw na obszarze gminy Nowa Dęba oraz planów działań na rzecz gospodarki niskoemisyjnej, gdzie wykazane zostały działania przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej gminy oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także wskazującej źródła finansowania w ramach unijnej perspektywy budżetowej 2014-2020.

     Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko plan gospodarki niskoemisyjnej jako dokument o charakterze strategicznym w dziedzinie energetyki podlegał procedurze strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

 

     Przedmiotowy Plan gospodarki niskoemisyjnej stanowił będzie w okresie programowania środków unijnych na lata 2014-2020 podstawowe narzędzie pozyskiwania preferencyjnego finansowania dla działań związanych z termomodernizacją, racjonalizacją użytkowania energii oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w obiektach.

 

W załączniku do pobrania pełna treść zatwierdzonego Planu.
 

RI/WB

 

Pliki do pobrania

Lista aktualności