Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

„Ciśnienie na Życie” na VII edycji „Militariady”

16-06-2015

Już 20 i 21 czerwca podczas nowodębskiej „Militariady”, na specjalnym stoisku kampanii „Ciśnienie na Życie”, będzie można bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi, poziom cholesterolu oraz zbadać wiek serca. Na wszystkich chętnych w godzinach 10:00-20:00 będzie czekać wykwalifikowany personel medyczny, który przeprowadzi badania i udzieli porad z zakresu chorób układu krążenia. 

 

     Militariada to wydarzenie dla miłośników imprez plenerowych, które odbywa się w Nowej Dębie już po raz siódmy. W weekend 20 i 21 czerwca, oprócz atrakcji artystycznych (m. in. koncert Dody i Kate Ryan), konkursów sprawnościowych, prezentacji sprzętu wojskowego oraz pokazów grup rekonstrukcyjnych, chętni będą mieli możliwość zadbać o swoje zdrowie. 

     Dzięki stoisku kampanii „Ciśnienie na Życie”, które pojawi się na tegorocznej „Militariadzie”, wszyscy zainteresowani będą mogli poddać się bezpłatnym badaniom z zakresu układu krążenia. Badania przeprowadzane przez wykwalifikowany personel medyczny to nie tylko pomiar ciśnienia tętniczego krwi, ale także ocena poziomu cholesterolu oraz innowacyjne badanie wieku serca. Ocena wieku serca, prowadzona za pomocą specjalnej aplikacji[1], pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył nadciśnienie tętnicze, cukrzycę czy hipercholesterolemię. Obniżeniu wieku serca sprzyja pozbycie się otyłości poprzez stosowanie zdrowej diety i zwiększenie aktywności fizycznej oraz rzucenie palenia.

     „Istotnym czynnikiem warunkującym skuteczną prewencję i dobrą kontrolę nadciśnienia tętniczego w populacji pozostaje wiedza na temat zagrożeń związanych z chorobą, a podstawowym elementem jest znajomość własnego ciśnienia tętniczego. Wczesne rozpoznanie podwyższonej wartości ciśnienia tętniczego umożliwia modyfikację stylu życia, która może opóźnić lub zapobiec wystąpieniu nadciśnienia oraz pozwolić na opóźnienie lub nawet uniknięcie farmakoterapii” – mówi prof. Tomasz Zdrojewski z katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek Rady Ekspertów kampanii „Ciśnienie na Życie”.

 

Pomiary ciśnienia cholesterolu oraz wieku serca będą odbywać się 20 i 21 czerwca na terenie „Militariady” (nowodębskie „Piachy”, ul. Kościuszki 11) w godzinach 10:00-20:00.

 

Więcej informacji na temat kampanii „Ciśnienie na Życie” znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl.

 


Informacje o ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Ciśnienie na Życie”

Akcja ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak wynika z 300 000 badań przeprowadzonych w ramach Kampanii, wiek serca Polaków jest dużo wyższy w stosunku do metrykalnego. Dlatego w tym roku działania Kampanii będą popularyzowały działania pomagające obniżyć wiek serca. Działania Kampanii merytorycznie wspiera Rada Ekspertów w składzie prof. Marian Zembala, prof. Krzysztof Narkiewicz, prof. Stefan Grajek oraz prof. Tomasz Zdrojewski. Sponsorem kampanii „Ciśnienie na Życie” jest Polfa Warszawa Grupa Polpharma.

 

 

 

Biuro prasowe kampanii:

Emilia Sawińska

tel.  531 844 325

e-mail: emilia.sawinska@procontent.pl



[1] Aplikacja powstała w oparciu o wyniki Impact of atrial fibrillation on the risk of death: The Framingham Heart Study i publikację R. D’Agostino i wsp. Circulation oraz prace badawcze zespołu prof. T. Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W badaniu wyliczono wiek serca dla osób w wieku od 20 do 74 lat, które dotąd nie przebyły ani zawału serca, ani udaru mózgu. Dlatego miarodajne wyniki uzyskamy w tej grupie wiekowej.

 

RL/MM

Lista aktualności