Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Piaty koncert II edycji festiwalu „Margaritae Baroci” wybrzmiał w Tarnowskiej Woli

20-05-2015

15 maja 2015 r. w kościele parafialnym w Tarnowskiej Woli odbył się piąty z cyklu siedmiu koncertów drugiej edycji Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Margaritae Baroci”, którego pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym jest dyrektor SOK p. Krystian Rzemień. Tym razem  mieliśmy możliwość wysłuchania wspaniałego koncertu organowego w wykonaniu  jednego z najlepszych organistów w naszym regionie – p. Mariusza Rysia. Artysta zaprezentował bogaty program, obejmujący muzykę niemieckiego baroku. Były to utwory Dietricha Buxtehude: Preludium i fuga E-dur,BuxWV 141, Ein feste Burg ist unser Gott,BuxWV 184  oraz Toccata in F,BuxWV 156.To przedstawiciel północnoniemieckiej szkoły organowej. Jego styl gry i komponowania miał duży wpływ na Jana Sebastiana Bacha, który w młodości  słuchał go  Lubece. Buxtehude komponował muzykę organową i kościelną muzykę wokalną. Sławę zapewniły mu preludia, jedno z nich wybrzmiało w Tarnowskiej Woli. W drugiej części koncertu  wysłuchaliśmy monumentalnych utworów Johanna Sebastiana Bacha:Partita „Sei gegrüßet, Jesu gütig”, BWV 768, Wir glauben all an einen Gott, BWV 740,Preludium i fuga Es-dur, BWV 552. P. Mariusz Ryś budował nastrój ze szczególnym wyczuciem głęboko refleksyjnego i sakralnego charakteru muzyki organowej.

 Mariusz Ryś – ur. w Tarnobrzegu. Muzykolog, organista, dyrygent, menedżer kultury, absolwent muzykologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie (pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy), tam też ukończył studia doktoranckie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty jako solista i kameralista, dokonał nagrań dla radia i telewizji. Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. W latach 1997-2011 wicedyrektor Wojewódzkiego, obecnie – Tarnobrzeskiego Domu Kultury i od 2008 r. organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Jest powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów. Za działalność artystyczną odznaczony w 2002 r. Dyplomem Honorowym Marszałka Województwa Podkarpackiego. W 2008 r otrzymał nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury, oraz w 2009 roku uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Tarnobrzeg za upowszechnianie kultury. W 2013 r. powołany przez Biskupa Sandomierskiego na członka Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu.

 Wstęp na każdy koncert jest bezpłatny. Na koncerty w kościołach  wejściówki nie obowiązują. Tegoroczny festiwal jest współfinansowany ze środków własnych Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grupy NSG właściciela marki Pilkington, Elektromontaż Rzeszów S.A., Termobud Mielec.

Patronat honorowy nad drugą edycją Festiwalu „Margaritae Baroci" objęli: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Mirosław Pluta, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Bogdan Romaniuk i Zarząd Powiatu Tarnobrzeskiego.

Lista aktualności