Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Uwaga na zmiany w prawie od 2015 r. [cz. 2]

19-01-2015

Przypominamy o ważnych dla organizacji pozarządowych zmianach w prawie, które weszły w życie w końcu ubiegłego roku lub od stycznia 2015 r. W drugiej, ostatniej części artykułu, przypomnienie o zmianach, które zaszły w KRS (ma większe uprawnienia) oraz w sprawozdaniu finansowym (drugi wzór). Warto o tym pamiętać!

    Sprawozdanie finansowe

    Sprawozdania za 2014 rok muszą być sporządzone według zasad określonych bezpośrednio w ustawie o rachunkowości. Organizacje pozarządowe od 2015 r. mają do wyboru dwa tryby sporządzania sprawozdania finansowego. Pierwszy to znany od lat wzór sprawozdania, którego już teraz używają organizacje-przedsiębiorcy (czyli prowadzące działalność gospodarczą). Drugi tryb to nowy wzór sprawozdania przeznaczony dla „jednostek mikro” – mogą być nimi organizacje nieprowadzące działalności gospodarczej oraz może nimi być część organizacji, które prowadzą działalność gospodarczą. Aby stać się nią, upoważnione władze (np. zarząd) podejmują uchwałę o tym, że fundacja / stowarzyszenie jest jednostką mikro i że będzie rozliczać się według nowego wzoru zaproponowanego w ustawie o rachunkowości.

 

   Więcej: Przygotuj się na nowe sprawozdania finansowe! Na ten temat wkrótce jeszcze więcej na ngo.pl.

 

   Warto pamiętać, że od 2015 r. zaostrzono przepisy związane z karą za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego w urzędzie skarbowym (to obowiązek wszystkich organizacji pozarządowych).Więcej: Za brak sprawozdania US ukarze grzywną.

 

   Zmiany w KRS

   Od 2015 r. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) może łatwiej zlikwidować „martwą organizację pozarządową”, np. taką, która nie złożyła w KRS przez dwa kolejne lata obrotowe sprawozdań finansowych (ich składanie to obowiązek organizacji zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców). Sąd może wszcząć z urzędu postępowanie o rozwiązanie organizacji wpisanej do rejestru bez postępowania likwidacyjnego. Więcej: KRS łatwiej usunie martwe organizacje.

    UWAGA: 15 stycznia 2015 r. weszły w życie kolejne zmiany wynikające z Ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. Organizacje rejestrujące się, albo zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców, nie będą musiały składać wzorów podpisów osób uprawnionych do reprezentacji (członków zarządu) oraz będą musiały, przy złożeniu sprawozdania finansowego do KRS za 2014 r., podać w KRS „informację o dniu kończącym ich rok obrotowy”. Zmiany mają też pozwolić sądom rejestrowym na bardziej efektywne egzekwowanie przez nie obowiązku składania sprawozdań finansowych w KRS (to obowiązek organizacji zarejestrowanych w rejestrze przedsiębiorców).

   Dodatkowym dokumentem, składanym przez organizacje, będzie pisemna zgoda osób powoływanych do zarządu (organu reprezentacji organizacji).

   Zgody takiej nie trzeba  dołączać, jeśli:

  • osoba, która jest zgłaszana, podpisuje wniosek o wpis (podpisuje się pod formularzem) albo podpisała pełnomocnictwo do złożenia wniosku o wpis (dołącza się wtedy to pełnomocnictwo),
  • zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu, który tę osobę powoływał.

Zasada ta obowiązuje również w przypadku likwidatorów i prokurentów.

 

   I jeszcze przypomnienie o wcześniejszych zmianach

Także od 1 grudnia 2014 r. organizacje rejestrujące działalność gospodarczą zgłaszają tylko 10 przedmiotów działalności, w tym rodzaj przeważającej działalności gospodarczej. Działające organizacje, zarejestrowane też jako przedsiębiorcy, muszą zaktualizować w KRS informacje o prowadzonej działalności gospodarczej (więcej: Sprawniejsza rejestracja nowych organizacji).

  • W grudniu 2014 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące loterii fantowych – oznaczają większe ułatwienia w organizowaniu loterii dla organizacji mających status organizacji pożytku publicznego – więcej: Loterie. Ułatwienia dla organizacji pożytku.
  • 25 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa o prawach konsumenta. Wynikają z niej nowe obowiązki dla sprzedających, m.in. bardziej rozbudowane obowiązki informacyjne. Zmiany te dotyczą organizacji prowadzących działalność gospodarczą w postaci sprzedaży towarów, usług osobom fizycznym – więcej: Nowe prawo konsumenckie: co z niego wynika dla organizacji.

***

Podstawa prawna:

 

ngo.pl

Lista aktualności