Zapraszamy mieszkańców miasta i gminy a także wszystkich goszczących w Nowej Dębie do obejrzenia szopki bożonarodzeniowej ustawionej na tarasie Samorządowego Ośrodka Kultury. Została ona po raz pierwszy wystawiona na terenie miasta poza kościołami i stanowi atrakcję szczególnie dla dzieci, które mogą podejść blisko do stajenki i podziwiać piękne figury.
Świąteczna szopka obecna jest w tradycji Świąt Bożego Narodzenia zarówno pod postacią miniatury, jak również w rzeczywistym wymiarze. Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa przedstawiana jest zazwyczaj w formie stajenki, niemniej warto zauważyć, iż niekiedy konstruowana jest również w charakterze jaskini bądź też groty. W środku szopki bożonarodzeniowej znajdujemy oczywiście figury przedstawiające postaci małego Jezusa Chrystusa, Najświętszej Marii Panny oraz świętego Józefa. Ponadto w szopce ujrzymy również figury przedstawiające Trzech Mędrców ze Wschodu, prowadzącą ich do szopki Gwiazdę Betlejemską, skrzydlate Anioły oraz pasterzy i towarzyszące im owce oraz bydło.
Korzeni szopki bożonarodzeniowej doszukać się możemy już w roku 330 n.e. Wtedy to właśnie cesarzowa Helena poleciła, by w znajdującej się w Betlejem grocie, wybudować marmurowy żłóbek, który miał upamiętniać narodziny Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Pomysł ten przypadł do gustu świętemu Hieronimowi i to właśnie w myśl jego pomysłu powzięto inscenizować narodzin Syna Bożego. W kilka lat później, około 397 roku, grota wybudowana z polecenia cesarzowej Heleny przebudowana została na stajenkę, w której to umieszczone zostały rzeźby Świętej Rodziny oraz towarzyszących im pastuszków. Za sprawą odwiedzających ją pielgrzymów ten piękny zwyczaj szybko dotarł aż do samego Rzymu, gdzie spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, iż podobną szopkę postanowiono ustawiać w bazylice Matki Bożej Większej, w której to podczas nocy Wigilijnej Mszę Świętą celebrował sam ówczesny Papież.
Niemniej za samego twórcę bożonarodzeniowej szopki powszechnie uznany jest święty Franciszek z Asyżu, który to poczynił istotne zmiany w kształcie dotychczasowej szopki wigilijnej. W 1223 roku, po otrzymaniu uprzedniego przyzwolenia od papieża Honoriusza III, święty Franciszek w pustelni Greccio przygotował niezwykłą inscenizację wydarzeń mających miejsce w noc Narodzin Syna Bożego. Na terenie pustelni ustawione zostały świece i pochodnie, jak również żłóbek oraz żywe zwierzęta. Nad samym żłóbkiem odprawiona została Msza Święta, natomiast sam konstruktor inscenizacji, święty Franciszek, podjął się radosnego odśpiewania Ewangelii. Ten piękny, zapoczątkowany przez świętego Franciszka zwyczaj, szybko zyskał na popularności w niemal każdym zakątku Europy, niemniej szczególnie propagowany był on przez zakony Franciszkanów i Dominikanów.
Do Polski tradycja wystawiania szopek bożonarodzeniowych dotarła około XIV w. Pochodzenie jednych z najstarszych figur, obrazujących postacie małego Jezusa Chrystusa, Najświętszą Marię Pannę i Józefa, ufundowanych i stworzonych na życzenie siostry króla Kazimierza Wielkiego, księżnej Elżbiety Węgierskiej, datowane jest około 1370 roku. Obecnie wspomniane figury, notabene jedne z najstarszych na świecie, zajmują honorowe miejsce w kościele świętego Andrzeja w Krakowie.
Czy to maleńkie, nieruchome szopki tworzone rękami dziecka, czy też ogromne, naturalnych rozmiarów figury - szopki bożonarodzeniowe od zawsze przykuwają nasze spojrzenia, budząc tym samym ciepłe i miłe reakcje. Najważniejszym zadaniem szopek bożonarodzeniowych jest oczywiście przypominanie nam o niezwykłym wydarzeniu – narodzinach Syna Bożego, Jezusa Chrystusa. Pamiętajmy więc, by tego roku odwiedzić i dokładnie przyjrzeć się wystawianym w kościołach, a zwłaszcza na naszym tarasie, szopkom bożonarodzeniowym. Za wsparcie w zakupie figur i materiałów do szopki serdecznie dziękujemy fundatorom: Ozdoby Choinkowe - Janusz Biliński; Zakład Budowlano-Remontowy: Stanisław Łęgowski, Bogdan Kupiec; Renata i Bogdan Frycowie; Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe WIM-Marek Zięba; Restauracja i Hotel „Dębianka”.