Nowodębski Zalew tętni życiem po rewitalizacji. Codziennie można spotkać tu zarówno młodzież jak i osoby starsze. To obecnie znakomity teren dla uprawiających Nordic Walking czy Jogging. Okolice zalewu stały się miejscem spacerowym dla mieszkańców i osób odwiedzjących nasze miasteczko.
Cieszy fakt, że rewitalizacja spowodowała tak duże ożywienie tej części miasta. Mieszkańcy przekazują też uwagi odnośnie funkcjonalności. Sugerują np. zwiększenie w niektórych miejscach ilości koszy na śmieci a także pytają czy będzie wykonane oświetlenie ścieżek spacerowych i wiat? Dziękujemy za wszystkie Państwa uwagi. Oczywiście ilość pojemników na śmieci zostanie zwiększona w newralgicznych punktach. Oświetlenie terenu będzie przedmiotem III etapu rewitalizacji Zalewu.
- W maju bieżącego roku zleciliśmy projektowanie. – mówi burmistrz Wiesław Ordon - Opracowanie przewiduje wykonanie kompleksowego oświetlenia tego terenu, tj. wykonanie linii elektrycznych do podłączenia oświetlenia typu parkowego wokół zbiornika wodnego oraz ścieżek spacerowych na terenach zielonych. Oświetlenie zyskają również wiaty rekreacyjne i wiata ogniskowa. – wylicza burmistrz.
Projekt ma przewidywać alternatywne rozwiązanie oświetlenia, np. latarniami hybrydowymi (zasilanie solarne i wiatrowe). Takie rozwiązanie może być ewentualnie zastosowane tylko wokół zbiornika, bo na pozostałym terenie jest za duże zacienienie. Realizacja tego projektu nastąpi po przeniesieniu stacji transformatorowej, która obecnie znajduje się w budynku po byłej restauracji. Stacja ta zostanie przeniesiona do nowo wybudowanego budynku przy ul. Spacerowej. Jest to zadanie PGE Oddział w Rzeszowie i powinno zostać wykonane jeszcze w tym roku.
Przy okazji realizacji oświetlenia zostanie wykonany monitoring kluczowych miejsc, takich jak np. plac zabaw, molo, marina czy wiaty. Niestety akty wandalizmu, które już mają miejsce, wymuszają zastosowanie takich zabezpieczeń.
Projekt będzie przewidywał wyprowadzenie podejść elektrycznych do podłączenia dwóch toalet (podobnych do tych w Parku miejskim). Jednej w okolicy placów zabaw, drugiej w okolicy wiat.
- Odrębnym projektem, który już mamy przygotowany, jest dokumentacja „Miasteczka ruchu drogowego”. Te fragmenty ścieżek spacerowych, które „nagle się urywają”, będą prowadziły właśnie do tego miasteczka. Ten projekt będzie realizowany w ramach nowego programu unijnego PROW, który obejmie również Nową Dębę. – na zakończenie dodaje burmistrz Wiesław Ordon.
UMiG / RL