Słowa stały się faktem. 30. listopada na terenie Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Chmielowie został podpisany akt notarialny, którym gmina nieodpłatnie przekazuje teren pod budowę zakładu karnego dla kobiet.
Będzie to najnowocześniejszy w Polsce i jeden z nowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Podczas specjalnie zwołanej konferencji, stronę rządową reprezentowali wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i dyrektor generalny Służby Więziennej generał Jacek Kitliński. Nie zabrakło gospodarza gminy, burmistrza Nowej Dęby Wiesława Ordona.
Inwestycja w Chmielowie kosztować będzie ponad 40 mln zł, a fundusze na ten cel pochodzić będą z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. – Na początku listopada podpisaliśmy umowę, gwarantującą nam ponad 50 mln euro na realizację projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”. Część tej kwoty posłuży do sfinansowania budowy więzienia w Chmielowie – potwierdził minister M. Warchoł, dziękując jednocześnie za wsparcie posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi oraz lokalnym samorządowcom. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2021 roku i potrwać 2-3 lata. Będzie to jeden z pięciu tak nowoczesnych obiektów w kraju, w którym znajdzie pracę około 100 funkcjonariuszy.
Kobiety wymagają uwagi
Dyrektor Generalny Służby Więziennej dziękował burmistrzowi za świetną współpracę, a ministrowi za lokalizację inwestycji w tym, a nie innym miejscu i udane negocjacje z Norwegami, dzięki czemu możliwe jest rozpoczęcie budowy. – Nowością jest, że kompleks w całości będzie dedykowany kobietom. Wedle prawa płeć nie ma znaczenia, niemniej uznajemy, że kobiety wymagają większej uwagi i poświęcenia. Tu warunki dla nich będą godne. Ważne jest też, rodziny pań z Podkarpacia będą je mogły łatwo i szybko odwiedzać – mówił dyrektor Kitliński. Jednocześnie zwrócił się do lokalnych przedsiębiorców: - Tutaj kobiety mają się też uczyć zawodu. Zapraszam do zgłaszania się do współpracy, hala produkcyjna będzie profilowana pod aktualne zapotrzebowanie.
Radości z inwestycji nie krył burmistrz Wiesław Ordon: – Serdecznie dziękuję za taką decyzję ministrowi, dyrekcji Służby Więziennej, czujemy się wyróżnieni. To wielkie wydarzenie dla gminy, wielkie wydarzenie dla Chmielowa, kolejny historyczny moment w rozwou społeczno-gospodarczym miasta i gminy Nowa Dęba. Nowoczesny ośrodek penitencjarny dla kobiet zapisuje się na kartach historii, ale przede wszystkim w życiu społeczno-gospodarczym naszej gminy. Była tu mowa o miejscach pracy, hali produkcyjnej, to ważne dla gminy. Z naszej strony nie było żadnych oporów, żadnego zwlekania z tym, by inicjatywę przekazaną samorządowi w 2018 r. przez ministra Warchoła podjąć i doprowadzić do szczęśliwego końca. To wydarzenie przywraca miejsce Chmielowa na mapie penitencjarnej kraju.
Burmistrz podkreślał także rolę samorządowców kilku kadencji: z lat 2002-06, którzy pozyskali grunty od chmielowskich rolników, z kadencji 2014-18, którzy przystąpili do zmiany planu zagospodarowania terenu oraz obecnym, za uchwalenie planu oraz przekazanie gruntów. Na konferencji obecni byli obecny przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarienko i wiceprzewodniczący Tomasz Wolan, którzy razem z burmistrzem wręczyli gościom spoza gminy publikację o Tadeuszu Śmiśniewiczu, dyrektorze technicznym Wytwórni Amunicji nr 3 w Dębie.
460 osadzonych
Przypomnijmy: plan zakłada, że w Chmielowie powstanie pawilon mieszkalny dla kobiet o pojemności ok. 250 miejsc zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami, jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Jednostka będzie nowatorska także dlatego, że w części obiektu nie będzie krat w oknach: mają w nim być przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Fragment kompleksu nie będzie również otoczony murem.
W ramach inwestycji zostanie utworzony także dom przejściowy: nowa forma oddziaływań penitencjarnych, oparta o resocjalizację i samokontrolę osób pozbawionych wolności. Dom przejściowy zlokalizowany będzie poza murami jednostki, w systemie maksymalnie zmniejszonego dozoru. Podstawą pobytu będzie zatrudnienie, nauka i specjalistyczne oddziaływania resocjalizacyjne.
Nowe możliwości
Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 m kw. W budynku hali planowane są pomieszczenia produkcyjne, magazynowe oraz szatnie, umywalnie i pokoje socjalne. Powierzchnię hali będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. W celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rozbudowanego zakładu powstanie kompleks pomieszczeń działu ochrony wraz z wejściem i bramą główną, poczekalnią dla osób odwiedzających, salami widzeń, punktami przyjąć osadzonych. Będą tam także magazyny depozytów osadzonych, pomieszczenia dla administracji, warsztaty i magazyny środków czystości i higieny.
Nowoczesny zakład karny na terenie gminy Nowa Dęba będzie szansą i nowymi możliwościami dla lokalnych firm usługowych oraz placówek handlowych. To także nowe miejsca pracy, a także perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Budowa zakładu karnego w tym rejonie pozwoli także na wykorzystanie kadry z aresztu w Nisku.
DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO ROZBUDOWY ZAKŁADU KARNEGO W LATACH:
2004 – gmina wykupiła od rolników ok. 2,5 ha gruntów pod rozbudowę więzienia w Chmielowie;
2005 – na rzecz Skarbu Państwa przekazano 1,3 ha pod rozbudowę więzienia;
2007 – wizytacja więzienia przez wiceminister sprawiedliwości Beatę Kępę, potwierdzenie rozbudowy więzienia;
2008 – resort sprawiedliwości po wyborach parlamentarnych odstępuje od rozbudowy więzienia w Chmielowie na rzecz Opola Lubelskiego
2018 – ponownie pojawia się temat rozbudowy więzienia, jako nowoczesnej placówki penitencjarnej dla kobiet
2018 – Rada Miejska minionej kadencji podejmuje decyzję o sporządzeniu planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu pod planowaną rozbudowę;
2020 – Rada Miejska obecnej kadencji uchwala plan zagospodarowania przestrzennego i wyraża zgodę na przekazanie w trwały zarząd 1,2 ha gruntów pod rozbudowę więzienia
30.11.2020 – podpisany został akt notarialny przekazania w trwały zarząd na rzecz Skarbu Państwa – Zakładu Karnego w Dębicy (Oddział Zewnętrzny w Chmielowie jest jego jednostką) przez gminę w/w gruntów.
PR/JL