E-mail to jedna z najpopularniejszych form komunikacji internetowej. Adres poczty elektronicznej to także identyfikator, którego używamy w trakcie logowania do różnych serwisów online. Dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo swojej poczty. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Skrzynki poczty elektronicznej to jedno z najczęściej atakowanych przez cyberprzestępców narzędzi. Skutki takich działań dotykają coraz większej liczby osób. Warto zatem poznać sposoby, jak utrudnić życie cyberprzestępcom i zapewnić sobie bezpieczeństwo. To nic trudnego!
Mailujemy w pracy, do znajomych, na maila dostajemy swoje rachunki i ważne informacje, np. z banku. Swój adres e-mail podajemy logując się do mediów społecznościowych, sklepów internetowych, rozpoczynając subskrypcję w serwisach streamingowych i w wielu innych miejscach.
Dlatego w naszych skrzynkach e-mailowych lądują ważne informacje i dane, często wrażliwe. Ich wykradzenie może nas dużo kosztować. Dlatego warto zrobić wszystko, by tego uniknąć. Jak to zrobić? Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.
Od czego zacząć? - Eksperci cyberbezpieczeństwa są zgodni - silne hasło to podstawa naszego bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Stosując się do kilku prostych zasad przy tworzeniu haseł jesteśmy w stanie minimalizować ryzyko ich złamania – mówi minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Na początek trzy zasady:
Masz już silne hasło - czy w końcu możesz odetchnąć z ulgą? Niekoniecznie… Nawet długi i skomplikowany ciąg znaków nie zabezpieczy nas, jeśli zapiszemy go na karteczce i przykleimy do monitora. Najważniejsze to nie ujawniać nikomu swojego hasła. Od czasu do czasu hasło też trzeba zmieniać. A jak już zmieniamy hasło, to na pewno nie z Ja$2016 na Ja$2017.
Hasło to nie wszystko. Jeśli chcesz, aby Twoja poczta elektroniczna była bezpieczna, pamiętaj jeszcze o tym:
Oto kilka pytań, na które warto odpowiedzieć, zanim otworzysz i odpowiesz na wiadomość e-mail:
Jeśli uważasz, że znasz nadawcę, sprawdź dokładnie aktualny adres e-mail. Często wiadomość e-mail wyłudzająca informacje będzie pozornie wyglądać tak, jakby pochodziła od osoby lub instytucji, którą znasz. Różnica? To może być np. niewielka zmiana w adresie.
Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedź brzmi: nie - uważaj.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Nie należy używać prywatnych kont poczty elektronicznej do korespondencji służbowej, a także prywatnych komputerów i telefonów do spraw służbowych. Każdy pracownik powinien wyraźnie oddzielać e-maile prywatne od firmowych. W przypadku przejęcia skrzynki poczty elektronicznej przez cyberprzestępców jesteśmy narażeni na wyciek nie tylko naszych prywatnych informacji, ale również danych firmy.
Reaguj! Wszystkie podejrzane wiadomości na prywatnej skrzynce można zgłosić do CSIRT NASK wysyłając maila na adres
Bądźcie bezpieczni podczas korzystania z poczty elektronicznej i pamiętajcie, że najsłabszym ogniwem zawsze (niestety) jest jej użytkownik! Nie dajcie się cyberprzestępcom!
źródło: Cyfryzacja KPRM