Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Bezpieczeństwo danych osobowych

Cyberbezpieczne wakacje

02-07-2021

Smartfony, tablety, laptopy – nie zapominamy o nich pakując się na wakacje. A czy pamiętacie o dbaniu o bezpieczeństwo swojego sprzętu, w tym danych, które w nim przechowujecie? Podpowiadamy, jak to zrobić. Przed podróżą koniecznie przeczytajcie nasze wskazówki.

 

Wyjeżdżając na wakacje staramy się nie pisać czarnych scenariuszy. Nie można jednak zapominać, że w letnim ferworze możemy stracić telefon lub laptopa. Kradzież, uszkodzenie, zniszczenie – to wszystko (niestety) może się zdarzyć. Dlatego przygotowaliśmy kilka rad, które pomogą Wam uniknąć niespodziewanych problemów.

 

Dane na wakacjach

Telefon już od dawna nie służy nam tylko do dzwonienia. Smartfony, podobnie jak laptopy czy tablety, to prawdziwa skarbnica danych o nas samych i nie tylko. Trzymamy w nich listy kontaktów, zdjęcia, filmy, historię lokalizacji, dane finansowe, a nawet medyczne. To dlatego nawet w wakacje nie możemy zrobić sobie wolnego od dbania o ich bezpieczeństwo.

Dlatego - jeszcze przed wyjazdem – znajdź czas, by sprawdzić, co masz w telefonie/laptopie/tablecie, które zamierzasz zabrać w podróż. Usuń lub przenieś te informacje/pliki, które nie będą Ci potrzebne na wyjeździe. Dzięki temu prostemu zabiegowi, w przypadku np. kradzieży, utrata danych będzie mniej bolesna.

Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z aplikacji, które umożliwiają śledzenie, gdzie aktualnie znajduje się nasze urządzenie, a nawet wyczyszczenie go z danych w przypadku zgubienia lub kradzieży. Wiele urządzeń mobilnych ma wbudowaną taką funkcję. Wystarczy ją włączyć.

 

Zawsze przezorny

Będąc na miejscu – zwracajmy uwagę na sieci, z którymi się łączymy. Chcąc uniknąć kosztów często szukamy otwartych wi-fi. Jeśli nie będziemy ostrożni, możemy za to sporo zapłacić.

Sieci w domu, czy pracy zazwyczaj są dobrze zabezpieczone. Jednak będąc w podróży każdą sieć, z którą się łączymy, powinniśmy traktować jako potencjalnie niebezpieczną.

Nie wiemy, kto jest do niej podłączony, ani czy nie ma wrogich zamiarów. Dlatego, kiedy musimy z niej korzystać, bo nie mamy innej możliwości, nie logujmy się do ważnych serwisów, takich jak bankowość internetowa, konto e-mail, czy media społecznościowe.

Jeśli koniecznie chcemy skorzystać z Internetu, zadbajmy o ochronę naszego połączenia, np. korzystając ze sprawdzonego rozwiązania VPN. Dzięki niemu, przesyłane w sieci dane zostaną objęte szyfrowaniem. W zabezpieczeniu dostępu do internetu dla kilku urządzeń równocześnie możemy też użyć własnego modemu komórkowego. Warto poświęcić chwilę na jego bezpieczną konfigurację (co najmniej zmianę domyślnego identyfikatora i hasła administratora, które bardzo często ma postać Id: admin, hasło: admin).

Jeśli jesteśmy przy wydatkach - przed wyruszeniem w podróż, sprawdź stawki roamingu u Twojego operatora, zwłaszcza te dotyczące przesyłu danych. Mogą być całkiem wysokie. Dlatego, jeśli nie chcesz, aby Twój rachunek telefoniczny wyniósł Cię tyle, co wyjazd – wyłączaj przesył danych, kiedy go nie potrzebujesz.

Jeśli ruszasz w nieznane, sprawdź też jaki typ gniazdka elektrycznego jest używany w kraju, do którego się udajesz. Jeśli jest taka potrzeba – odpowiednio wcześniej zaopatrz się w odpowiedni adapter.

 

Porady last minute

Wyjazd już za moment? Oto kilka rad last minute.

Jeśli jesteś dzień lub dwa przed podróżą:

  • Uaktualnij swoje urządzenia, aplikacje i program antywirusowy.
  • Uaktualnij zabezpieczenia w swoich telefonach/tabletach/laptopach, np. zaporę sieciową.
  • Zadbaj o to, aby nie instalować na swoim urządzeniu aplikacji pochodzących z niezaufanych źródeł.
  • Zabezpiecz sprzęt silnymi hasłami (to – w przypadku jego utraty – znacząco utrudni dostęp niepowołanych osób do danych, które tam przechowujesz).
  • Zaszyfruj urządzenia (to także uniemożliwia postronnym dostęp do Twoich danych).
  • Zrób pełną kopię zapasową danych – najlepiej w chmurze (jeśli to zrobisz, nawet jeśli coś się stanie Twoim urządzeniom dane pozostaną bezpieczne i możliwe do odzyskania).

Nie tylko w wakacje, ale zawsze, warto dbać o fizyczne bezpieczeństwo naszego sprzętu. Nie zostawiajmy go w widocznych i łatwo dostępnych miejscach. Okazja czyni złodzieja.

A po powrocie? Jeśli przed wyjazdem zainstalowaliście aplikacje, z których korzystaliście tylko w trakcie wyjazdu i nie planujecie korzystać z nich w Polsce, odinstalujcie je. To na pewno poprawi bezpieczeństwo Waszego urządzenia. Porządek przede wszystkim! 

 

źródło: Cyfryzacja KPRM

 

 

 

 

 

Lista aktualności