Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Gdzieś na mapie Europy – 60 lat Nowej Dęby!

21-10-2021

44. sesja Rady Miejskiej miała uroczysty charakter, jako, że została zwołana w 60. rocznicę nadania praw miejskich Nowej Dębie. Co prawda, dzień ten wypada w tegorocznego Sylwestra, lecz ze względu na niewiadomą związaną z obostrzeniami, przewodniczący rady Damian Diektiarenko zwołał sesję na sobotę 25 września. Poprzedziła ona popołudniowe koncerty przygotowane przez SOK na tę okoliczność.

 

Do pięknie ustrojonej sali widowiskowej domu kultury zawitali goście, którzy chcieli swoją obecnością podkreślić doniosłość tego wydarzenia. Reprezentowali oni instytucje parlamentarne, samorządowe, jednostki mundurowe, zakłady pracy i jednostki organizacyjne gminy i powiatu, byli też mieszkańcy. Uroczysta sesja rozpoczęła się od wideoklipu „Gdzieś na mapie Europy” Andrzeja Frajndta z zespołem Partita. Autor tekstu i muzyki napisał tę piosenkę na 50-lecie miasta, w podziękowaniu za lata dziecięce i młodzieńcze, spędzone w Nowej Dębie.

 

Sesję otworzył przewodniczący Damian Diektiarenko, który przywitał zaproszonych gości, dziękując im za przybycie na tę uroczystość. Następnie wygłosił okolicznościowe przemówienie, które przybliżyło dzieje miasta od czasów Centralnego Okręgu Wojskowego do dni dzisiejszych. Przewodniczący przedstawił rolę Wytwórni Amunicji Nr 3 w rozwoju osiedla, a później Dezametu w rozwoju miasta. Opisał znaczenie poligonu, wojska i wojskowości dla Nowej Dęby, co samorząd akcentuje organizacją Militariady, największego w tej części kraju wydarzenia muzyczno-militarnego. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę Agencji Rozwoju Przemysłu w poprawie sytuacji gospodarczej miasta po okresie restrukturyzacji Zakładów Metalowych Dezamet. Jej funkcjonowanie w naszym mieście spowodowało zainteresowanie terenami inwestycyjnymi takich firm jak Polpharma, Marma Polskie Folie, Bester Medical System, Innowacja. Dzięki temu strefa gospodarcza żyje i nadal się rozwija, służąc miastu i jego mieszkańcom, a samorząd inwestuje w te tereny poprawiając warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Przewodniczący przybliżył także inwestycje podejmowane w minionych latach, zarówno w infrastrukturę komunalną (oczyszczalnia ścieków, ujęcie wody, kanalizacja), jak i społeczną – basen kryty, orlik, bieżnia lekkoatletyczna, dom kultury. Podkreślił także walory przyrodnicze Nowej Dęby, jej położenie wśród lasów, cenne tereny przyrodnicze okalające miasto czy bardzo dobrą wodę pozyskiwaną od 1938 r. z tego samego źródła. Swoje wystąpienie zakończył słowami: Nowa Dęba, młode miasto, ale z tradycjami!

 

Po tym wystąpieniu przyszedł czas na prezentację przygotowaną przez burmistrza Wiesława Ordona. Odzwierciedlała ona rozwój miasta przez sześć dekad, począwszy od osady przyfabrycznej do czasów dzisiejszych. Slajdy przedstawiały tworzenie się tkanki miejskiej, takiej jak bloki, ulice, kino, dom kultury. Obok nich pojawiają się szkoły średnie, przedszkola, żłobek, domknięte zostaje połączenie kolejowe z Rzeszowem. Rozwija się sport, prowadzony przez ZKS STAL Nowa Dęba, a jego apogeum będą występy siatkarek i badmintonistów w ekstraklasie, sukcesy lekkoatletów, a do historii przejdzie mecz III-ligowej Stali z Wisłą Kraków w Pucharze Polski. Czas odrodzonego samorządu to inwestowanie w dekapitalizującą się infrastrukturę komunalną. Powstanie nowa oczyszczalnia ścieków, zmodernizowany zostaje dom kultury, pobudowane nowe sale gimnastyczne, dworzec autobusowy. Burmistrz zauważył także rozwój inicjatyw gospodarczych nie tylko na strefie przemysłowej, ale także w samym mieście: restauracje, hotele, bary, lokale handlowe. Ważne są marki Nowej Dęby, rozpoznawalne nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami: Firma „Biliński”, produkująca bombki, Zespół Pieśni i Tańca „Dębianie”, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba. Burmistrz podkreślił także role organizacji pozarządowych, uzupełniających rolę samorządu gminnego. Nowa Dęba to jedno z najmłodszych miast Podkarpacia. Miasto młode, ale z perspektywami na rozwój. Podstawą do stawiania takiej tezy są jego mieszkańcy – dobrze przygotowana do pracy w przemyśle kadra, oraz strefa ekonomiczna, której warunki są ciągle atrakcyjne dla przedsiębiorców – podsumował swoje wystąpienie burmistrz W. Ordon.

 

Po okolicznościowych wystąpieniach samorządowców nastąpił akt wręczenia tytułu „Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba” oraz statuetki „Kryształowy Liść Dębu”. W 60-lecia nadania praw miejskich Nowej Dębie tytuł ten został przyznany przez Radę Miejską posłowi Zbigniewowi Chmielowcowi. Wnioskodawcą nadania tego tytuły w tym szczególnym roku była Rada Sołecka w Tarnowskiej Woli, a stosowną opinię wydała Kapituła tytułu. Laudację wygłosił przewodniczący Damian Diektiarenko, wskazując na bardzo szeroki zakres działań pana posła Zbigniewa Chmielowca. Wykazane zostały przykłady jego zaangażowania nie tylko w poprawę warunków życia mieszkańców Tarnowskiej Woli, ale także w sprawy Gminy Nowa Dęba. Pomogły te działania władzom zrealizować wiele ważnych przedsięwzięć. To wszystko nie mogło pozostać niezauważone, stąd tytuł „Zasłużony dla Miasta i Gminy Nowa Dęba” trafił do właściwej osoby. Zauważyć należy, że poseł Zbigniew Chmielowiec był bardzo wzruszony po otrzymaniu tytułu. Podziękował wnioskodawcom z Tarnowskiej Woli, a także tym radnym, którzy ten wniosek poprali. Pogratulował mieszkańcom Nowej Dęby pięknej rocznicy i spuentował, że tytuł zobowiązuje do jeszcze większego zaangażowania na rzecz Gminy Nowa Dęba.

Podziękowanie ze stosownym grawertonem trafiło także do rąk Tomasza Wawrzkowicza, byłego już prezesa Zakładów Metalowych Dezamet, za jego zaangażowanie w sprawy społeczne miasta i gminy Nowa Dęba. Obdarowany złożył podziękowanie za pamięć i obiecał być ambasadorem Nowej Dęby, tam gdzie będą kierowały go losy.

 

Po tej części sesji głos zabrali goście, którzy ze sceny złożyli gratulacje mieszkańcom i przekazali okolicznościowe adresy na ręce przewodniczącego rady i burmistrza. A byli to: senator Janina Sagatowska, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wicemarszałek Ewa Draus, starostowie Jerzy Sudoł i Jacek Rożek, sekretarz Miasta Tarnobrzega Jolanta Majchrzak. W imieniu Agencji Rozwoju Przemysłu gratulacje przekazał wicedyrektor Oddziału w Tarnobrzegu Zygmunt Cholewiński, dyrektor szpitala powiatowego w Nowej Dębie Wiesława Barzycka oraz prezes Pilkingtona Ryszard Jania, który przypomniał, że jako wicewojewoda tarnobrzeski wmurowywał kamień węgielny pod szkołę w osiedlu Dęba.

Po wystąpieniach i krótkiej części artystycznej, goście wyszli jeszcze przed dom kultury, gdzie otworzyli Piknik Myśliwski „W służbie ludziom i przyrodzie” przygotowany przez Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu z łowczym Robertem Bąkiem i Koło Łowieckie „Ryś” z Nowej Dęby z prezesem Januszem Kropornickim i sekretarzem Sebastianem Tuźnikiem. Piknikowi towarzyszył zespół muzyczny „Żubrosie”.

 

Uroczystości 60-lecia Nowej Dęby zwieńczyły koncerty muzyczne zespołów związanych z Nową Dębą: Partity, poprzez Andrzeja Frajndta i Sagittariusa, tworzonego przez: Roberta Luberę, Mariusza Moskalewicza, Andrzeja Paprota i Andrzeja Kosiorowskiego, wywodzących się z Nowej Dęby. Obu koncertom towarzyszyło intymne porozumienie z ludźmi, którzy przyszli tłumnie na muzyczne uczty.

 

UMiG

 

Lista aktualności