Biało-czerwona flaga, biały orzeł z koroną na czerwonym tle i Mazurek Dąbrowskiego, to symbole naszego państwa. Są one wyrazami tożsamości narodowej i przywiązania do narodu i polskiej ziemi.
2 maja, w przeddzień Święta Narodowego Trzeciego Maja, Polacy w kraju i za granicą świętują dzień Biało-Czerwonej – flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nasze barwy narodowe wywodzą się z godła: z bieli orła i czerwieni pola tarczy herbowej. Szczególnie mocno wyeksponowano te barwy w roku 1792, w I rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prawnie kolory zostały usankcjonowane przez Sejm w czasie Powstania Listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości Sejm w roku 1919 ustanowił biel i czerwień jako barwy narodowe. W 2004 r. Sejm ustanowił 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Przez lata rozbiorów, okupacji i niewoli kolory biały i czerwony były wyrazem jedności narodu polskiego, suwerenności w myślach Polaków. W czasach wolności biało-czerwone barwy oznaczały dumę, poczucie wartości i związku z historią naszego narodu – są po prostu wyrazem patriotyzmu.
Dlatego wywieśmy Biało-Czerwoną w jej święto, by mogła łopotać także dzień później, w Święto Narodowe. W tych dwóch kolorach – białym i czerwonym wyraża się Polska!
Wiesław Ordon
Burmistrz
---
Inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku MSWiA Miniprzewodnik "Biało-Czerwona" .