Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

33 Wojskowy Oddział Gospodarczy przyjął nazwę "Nowodębski"

26-02-2020

Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 lutego 2020 r. 33 Wojskowy Oddział Gospodarczy przyjął nazwę "Nowodębski" oraz dostąpił zaszczytu noszenia imienia Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Amora Tarnowskiego.


     Osobiście wyrażam satysfakcję, że „nasz” 33 WOG, na wniosek komendanta ppłka Piotra Stępniaka otrzymał wyróżnik "Nowodębski". To nawiązanie do nazwy naszego miasta, gdzie stacjonuje 33. Wojskowy Oddział Gospodarczy, jeszcze mocniej zacieśni powiązania żołnierzy i pracowników z miejscem stacjonowania – skomentował to ważne wydarzenie burmistrz Wiesław Ordon. Otrzymanie imienia hetmana Jana Amora Tarnowskiego to z jednej strony nawiązanie do rodu, który od połowy XV wieku mocno rozgościł się na naszych terenach, ale także obranie za patrona specjalistę od logistyki wojskowej, czym dziś na co dzień zajmuje się WOG.
     Od wielu lat widocznym symbolem związku z Nową Dębą jest logo 33. WOG-u, w które wpisany jest herb Nowej Dęby.

 

---

     Hetman Wielki Koronny Jan Amor Tarnowski herbu Leliwa (1488-1561), którego imię przyjął 33 Nowodębski WOG, był mecenasem literatury, mówcą i teoretykiem wojskowości. Był wybitnym administratorem budżetu hetmańskiego, ale także swoich prywatnych dóbr. Podczas podboju Prus zakonnych w 1520 roku był autorem zwycięskiej strategii militarnej. Pełnił funkcję wojewody i kasztelana krakowskiego. Należał do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. Pomiędzy rokiem 1527 a 1559 przez blisko 20 lat dzierżył buławę hetmana wielkiego koronnego. W 1540 na mocy przywileju Zygmunta I Starego doprowadził do założenia Tarnopola.

     Jan Amor Tarnowski zmienił organizację wojska polskiego ze średniowiecznej w odpowiadającą współczesnym mu metodom walki (wprowadził m.in. zorganizowane przemieszczanie się armii). Stworzył służby sztabu generalnego nowoczesnej armii, artylerię konną, szpitale polowe finansowane z funduszy królewskich, korpus szancknechtów (saperów), oddziały logistyczne, zajmujące się kierowaniem ruchem taborów i zakładaniem obozów. Wprowadził kodeks dyscypliny wojskowej – „akty hetmańskie, sądy wojskowe oraz instytucję kapelanów wojskowych. Inwestował też w wydobycie i obróbkę metali w Polsce, co mogło mieć znaczenie dla zdolności obronnych.”

 

Źródło: 33 WOG;   
N. Davies "Boże igrzysko. Historia Polski", Kraków 1992

RL/MM

Lista aktualności