Był żołnierzem Wojska Polskiego, politykiem, mężem stanu. W okresie II Rzeczypospolitej był znaczącą osobistością, pełnił funkcje premiera, później skłócony z obozem sanacyjnym wycofał się z życia politycznego. Po klęsce wrześniowej przejął stery rządowe oraz nadzór nad siłami zbrojnymi jako wódz naczelny. Był osobą, która umiała rozmawiać z głównymi aktorami tej wojny: Brytyjczykami, Amerykanami i Rosjanami. Z tymi ostatnimi doprowadził do nawiązania stosunków dyplomatycznych, zerwanych po Wrześniu 1939 r. Dzięki układowi Sikorski – Majski (ambasador Związku Radzieckiego w Londynie) powołana została Armia Polska w ZSRR, do której wstępowali Polacy deportowani w głąb Rosji, osadzeni w obozach pracy („gułagach”).
Po ujawnieniu przez Niemców zbrodni katyńskiej Sikorski zażądał śledztwa Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, odrzucając rosyjską wersję, że tę zbrodnię popełnili Niemcy. Rosjanie w odwecie zerwali stosunki dyplomatyczne z rządem Sikorskiego i zaczęli tworzyć polską dywizję piechoty pod dowództwem gen. Zygmunta Berlinga. Wojska Berlinga Sikorski nie akceptował. Nie był też skłonny ulegać naciskom Brytyjczyków, aby stosunki z Rosjanami poprawić.
Sikorski powracając z inspekcji Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie zatrzymał się na Gibraltarze, zarządzanym przez Brytyjczyków. 4 lipca wieczorem Liberator, którym Sikorski wraz z córką i współpracownikami miał odlecieć do Londynu, spadł do Zatoki Katalońskiej i zatonął. W tym do dziś nie wyjaśnionym wypadku zginął gen. Władysław Sikorski wraz z pasażerami i załogą (15 osób). Ocalał jedynie czeski pilot Edward Prchal.
Śmierć Sikorskiego na pewno osłabiła pozycję Polski przed zbliżającym się zakończeniem wojny, konferencjami ustalającymi porządek powojenny w Europie.
Jest nam Osobą bliską, także stąd, że pochodził z naszego regionu. Związany był z Tuszowem Narodowym, Rzeszowem i Hyżnem.
Część Jego Pamięci!
Wiesław Ordon
Burmistrz