Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej w Nowej Dębie radni jednomyślnie głosowali za nadaniem rondu na ulicy Kościuszki u zbiegu ulic Eugeniusza Kwiatkowskiego i Ignacego Krasickiego nazwy "Rondo Solidarności".
O nadanie nowopowstałemu rondu nazwy "Rondo Solidarności" 7 marca 2018 r. zwróciła się z prośbą Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” przy ZM Dezamet S.A. w Nowej Dębie. Nadanie przez Radę Miejską zaproponowanej nazwy jest upamiętnieniem wieloletniej działalności Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” na terenie miasta.
Związek Zawodowy NSZZ „Solidarność” brał czynny udział w przemianach społecznogospodarczych, które dokonywały się na terenie Miasta i Gminy Nowa Dęba. Od 1980 r. Związek aktywnie inicjował oraz uczestniczył w różnych przedsięwzięciach dla dobra społeczności i miasta Nowa Dęba.
Zgodnie z ustawą z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym podjęcie uchwały w sprawie nadawania nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych należy do właściwości rady gminy.
-----
Solidarność – to wielopłaszczyznowy ruch na rzecz demokratyzacji i głębokich reform ustrojowych PRL, który przyjął instytucjonalną formę związków zawodowych: Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” (NSZZ „Solidarność”) działającego w środowiskach pracowników państwowych oraz mniej licznych i nie w pełni zorganizowanych 1980–81 — Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników „Solidarność Wiejska”, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność Chłopska”, a od III 1981r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” oraz od marca 1981 r. Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Indywidualnego Rzemiosła „Solidarność”.
Solidarność powstała na przełomie sierpnia i września 1980 r. w wyniku żywiołowych strajków zapoczątkowanych w lipcu 1980 r. na Lubelszczyźnie, kontynuowanych w sierpniu 1980 r. na Wybrzeżu, które rozwinęły się w strajki ogólnopolskie; po zawarciu porozumień społecznych 1980–81 r. w Polsce komitety strajkowe (główną rolę odgrywał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina) przekształciły się w komisje założycielskie NSZZ „Solidarność” (17 IX podjęto decyzję o utworzeniu jednolitego, ogólnokrajowego związku i jego nazwie); po sporach z władzami państwowymi, dotyczących zawarcia w statucie związku zobowiązania przestrzegania konstytucji PRL i uznania kierowniczej roli PZPR w państwie, 10 XI 1980r. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany. Organizacje związkowe powstały we wszystkich przedsiębiorstwach i instytucjach państwowych (do powołania ogniw związku w WP i MO władze państwowe nie dopuściły); łącznie do NSZZ „Solidarność” wstąpiło ok. 9–10 mln osób (80% pracowników państwowych), w tym część członków PZPR (niektórzy w celu politycznego opanowania Związku). W tworzeniu NSZZ „Solidarność” uczestniczyli działacze komitetów założycielskich Wolnych Związków Zawodowych i opozycji politycznej, głównie Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR” i Ruchu Młodej Polski oraz katolickiej organizacji społeczno-politycznej, szczególnie środowiska Znak. Związek przyjął strukturę terytorialno-zakładową (wszystkie organizacje zakładowe przedsiębiorstw i instytucji tworzyły organizację regionalną). Dzieje NSZZ „Solidarność na terenie naszej gminy zaczęły się w "Dezamecie", skąd wywodziła się grupa inicjująca powstanie NSZZ "S". Spotkanie założycielskie, zwołane przez Jana Krycha, odbyło się w październiku 1980 r. w klubie Polskiego Związku Wędkarskiego, na ul. Mickiewicza. Tam powołano Komitet Założycielski, na czele którego stanął Krych, a Kazimierz Chwesiuk został jego wiceprzewodniczącym. Po półrocznej działalności J. Krych przekazał szefowanie związkowi K. Chwesiukowi.
Celem związku w owym okresie było organizowanie struktur zakładowych, przy niechętnej postawie działaczy PZPR i SB; pomoc szeregowym członkom związku w pokonywaniu codziennych kłopotów w tym trudnym ekonomicznie okresie (płace, mieszkania, sprawy socjalne). Wspierano również struktury na terenie miasta, które organizowały się w oświacie, służbie zdrowia, Spółdzielni Inwalidów czy PGKiM. Bardzo mocno związek zaczął stawiać sprawę budowy kościoła w Nowej Debie "Na Górce", jak też zabudowy blokowej na Osiedlu Północ.
Związek angażował się także w akcje ogólnopolskie, m.in. jesienią 1981 r., gdy solidarnie z całym regionem zastrajkował "Dezamet" domagając się poprawy sytuacji ekonomicznej województwa i odejścia ówczesnego wojewody. Po ogłoszeniu stanu wojennego działalność związku została spacyfikowana, a jego działalność zawieszona. Natomiast ludzie „Solidarności” angażowali się w budowę kościoła „Na Górce”, wspieraniem osób potrzebujących.
Po przemianach na przełomie lat 90-tych struktury nowodębskiej solidarności odtworzyły się, angażując się w przebudowę warunków życia mieszkańców w ramach odrodzonego samorządu. NSZZ „S” tworzył struktury Komitetów Obywatelskich na terenie gminy, które wygrały wybory do Rady Miejskiej I kadencji. Z ich szeregów wywodzili się pierwsi burmistrzowie, przewodniczący rady. Związkowi działacze weszli w skład rady, angażując się w budowę wodociągów, telefonizację gminy, rozwijanie infrastruktury oświatowej. Związek nie zaniechał oczywiście swoich spraw, zwłaszcza w okresie trudnej transformacji gospodarczej lat 90-tych. Wspierał starania władz „Dezametu” o wpisanie tego zakładu na listę przedsiębiorstw zbrojeniowych, o odzyskanie środków z budżetu państwa za utrzymanie gotowości mobilizacyjnej zakładu. Działacze „Solidarności” bardzo mocno zaangażowali się w tworzenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Euro-Park Wisłosan”, która przez dwadzieścia lat swego funkcjonowania poprawiła kondycję ekonomiczną północnego Podkarpacia.
Dziś „Solidarność” jest formacją typowo związkową, która doprowadziła do obniżenia wieku emerytalnego, ograniczenia handlu w niedzielę, a w naszych zakładach dba o układy zbiorowe, o warunki socjalne pracowników, działacze „S” utworzyli kasę oszczędnościowo-kredytową, jako formułę pomocy finansowej dla mieszkańców.
RL/MM