Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego osiedla "Północ"

08-09-2015

27 sierpnia na XI sesji Rady Miejskiej radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Nowa Dęba obejmującego obszar położony w centrum miasta pomiędzy potokiem Bystrzyk a ul. J. Korczaka i ul. ks. H. Łagockiego.

 

     Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta Nowa Dęba, obejmuje obszar o pow. 14,128 ha położony w centrum miasta, pomiędzy potokiem Bystrzyk, a ul. J. Korczaka i ul. ks. H. Łagockiego.
27 października 2010 r. Rada Miejska w Nowej Dębie podjęła uchwałę Nr L/470/2010 w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Nowa Dęba. Realizacja uchwały następuje etapowo. W pierwszym etapie podjęto działania zmierzające do sporządzenia i uchwalenia planu miejscowego dla obszaru położonego w centrum miasta, pomiędzy potokiem Bystrzyk, a ul. J. Korczaka i ul. ks. H. Łagockiego. Podjęcie realizacji planu miejscowego dla przedmiotowego terenu wynikało ze zmiany polityki przestrzennej dla tego obszaru, wyrażonej w uchwalonej w dniu 30 grudnia 2014 r. zmianie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Nowa Dęba, dla tego obszaru. Działania te związane są z nowymi uwarunkowaniami w zakresie stanu prawnego gruntów i potrzebami miasta w zakresie ukształtowania prawidłowej struktury funkcjonalno- przestrzennej w celu bardziej intensywnego, racjonalnego i uporządkowanego zagospodarowania tej części miasta. 

     Po ogłoszeniu o przystąpieniu do sporządzania planu, gmina zorganizowała spotkanie z mieszkańcami  przedstawiając zamierzenia dotyczące sporządzenia planu. W wyniku ogłoszeń i obwieszczenia o przystąpieniu oraz spotkania z mieszkańcami, w wyznaczonym do składania wniosków terminie, od 30 września do 20 października 2013 r., wpłynęło 18 wniosków na podstawie art. 11 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, tj. wynikających z ogłoszenia. Następnie opracowany został projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez zespół projektowy pod kierunkiem osób, będących członkami Izby Urbanistów do dnia istnienia takiego obowiązku, a następnie spełniających wymagania art. 5 pkt 2, 3 i 4 ww. ustawy, dla osób mogących sporządzać projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Podczas przedmiotowych prac przeanalizowano i rozpatrzono złożone wnioski, które częściowo zostały uwzględnione w projekcie planu.
 

     Projekt planu został sporządzony zgodnie z kierunkami rozwoju wskazanymi dla przedmiotowego terenu w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Nowa Dęba, którymi są:

1) zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna,
2) zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna,
3) zabudowa usługowa,
4) zieleń urządzona i wody śródlądowe powierzchniowe,
5) komunikacja lokalna,
6) infrastruktura techniczna kanalizacyjna,

7) zabudowa usługowa publiczna.
     Projekt planu został pozytywnie uzgodniony i zaopiniowany przez właściwe organy, a następnie wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, został wyłożony do publicznego wglądu w siedzibie Urzędu Miasta Nowa Dęba w dniach od 23 marca do 13 kwietnia 2015 r. Podczas wyłożenia, w dniu 13 kwietnia 2015 r. zorganizowano w siedzibie Urzędu Miasta Nowa Dęba dyskusję publiczną nad przyjętymi w projekcie planu rozwiązaniami, podczas której zapoznano z nimi wszystkich uczestników dyskusji i wysłuchano składanych przez nich ustnie uwag i wniosków.
     Po upływie okresu wyłożenia projektu planu, w terminie wyznaczonym do składania ewentualnych uwag - do 27 kwietnia 2015 r., do projektu planu wpłynęły złożone w pismach uwagi, które zostały rozpatrzone.

 

Na prośbę przewodniczącego Rady Miejskiej kilka słów o projekcie powiedziała przedstawicielka zespołu projektowego:

     - Zaproponowaliśmy tutaj bardzo czytelny układ, dyskutowany i konsultowany z władzami miasta. Pracowaliśmy nad tym planem dwa lata więc jest on dobrze przemyślany. Chcieliśmy ocalić to co jest najcenniejsze w przestrzeni miasta czyli ciągi ekologiczne, a jednocześnie w ścisłym centrum miasta zaprojektować jak najbardziej intensywną tkankę miejską pod zabudowę, żeby maksymalnie wykorzystać ten teren dla mieszkańców i dla rozwoju miejskiej przestrzeni. Jest to odpowiedź na potrzeby mieszkańców, żeby był to czytelny i racjonalny układ. Jego główną zasadą funkcjonalną jest oparcie się na stopniowaniu zabudowy od strony południowej, gdzie zabudowa jest najwyższa i stopniowo zmniejsza sie w kierunku zabudowy jednorodzinnej, która jest na północ od potoku Bystrzyk, też w zabudowę jednorodzinną.

     Oprócz tego jest też wyznaczony układ komunikacyjny, czyli głównie drogi publiczne ale również drogi wewnętrzne i ciągi piesze, które umożliwią komunikację we wszystkich kierunkach. Nowe zagospodarowanie nie będzie żadną barierą dla sąsiednich osiedli i sąsiedniej zabudowy, wręcz będzie ułatwiało komunikację między osiedlami, będzie można swobodnie dotrzeć w dowolne rejony miasta. Liczne są ciągi piesze, zaproponowane są trzy przejścia przez potok Bystrzyk w postaci mostków, teren ten będzie połączony dogodnie dla komunikacji pieszej i rowerowej dzięki zaproponowanym ścieżkom rowerowym. Jest to szczególnie istotnie, ponieważ komunikacja zbiorowa nie jest tutaj niezbędna, można bardzo wygodnie i sprawnie poruszać się po tak uporządkowanej przestrzeni i przygotowanym ciągom komunikacyjnym.

     Myślę, że właściciele terenu też mogą skorzystać, ponieważ układ jest czytelny i wiadomo będzie, jak ma wyglądać najbliższe sąsiedztwo. Będą mogli się świadomie decydować na to, w jakim sąsiedztwie będą mieszkać. Tego elementu nie ma, jeżeli zagospodarowanie terenu następuje według wirtualnych decyzji, bo żaden z właścicieli nie wie co sąsiad zaproponuje i jaką inwestycję będzie chciał zrealizowac na swoim terenie więc jest wtedy ciągle ta niepewność sąsiedztwa i inwestowania. Natomiast plan jest to prawo miejscowe, które jest realizowane przez władze miejską i systematycznie rozwija sie w kolejnych częściach. Ma w ten sposób uporządkować tkankę miejską, wszyscy inwestorzy mają pewność inwestowania, wiedzą co jest planowane w sąsiedztwie, wiedzą czym są zainteresowani i czego mogą oczekiwać, jaki będzie odbiór np. dla usług, czy jest to centrum osiedla i będzie warto tu inwestować. To wszystko będzie przez poszczególnych inwestorów analizowane i od tego będzie zależała dana inwestycja. Mamy nadzieję, że to co zaproponowaliśmy jest właśnie pogodzeniem tych wszystkich interesów, na tyle ile to było możliwe. Braliśmy pod uwage wszystkie właścicielskie wnioski, część z nich jest w planie uwzględniona razem z potrzebami miasta i jego rozwojem. Jest to centrum miasta i ważny jest jak najlepszy jego wizerunek w bliskim sąsiedztwie drogi krajowej.  

 

     Radni uchwalili plan zagospodarowania jednogłośnie. 

 

RL/MM

Lista aktualności