Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

01-03-2013

Żołnierze Wyklęci to określenie żołnierzy Polski Podziemnej, dla których II wojna światowa nie skończyła się z początkiem 1945 roku.

 

Byli to ludzie, którzy z różnych przyczyn postanowili zbrojnie przeciwstawić się agresji sowieckiej i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Pochodzili oni z różnych formacji, najwięcej „wyklętych” było z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Instytut Pamięci Narodowej wylicza też inne nazwy którymi określano żołnierzy podziemia. Na potrzeby sowieckiej i komunistycznej propagandy byli to „bandyci”, „faszyści”, „antysemici” albo „zaplute karły reakcji”. Przez długie lata nie mówiło się o nich wcale, a jeśli się mówiło to tylko w złym świetle. Dopiero dwa lata temu Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił dzień 1 marca dniem ich pamięci.

 

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

 

Zajęcie Polski przez Armię Czerwoną  i włączenie połowy jej terytorium do ZSRS sprawiło, że dziesiątki tysięcy żołnierzy nie złożyło broni. Gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, wypełnić złożoną przysięgę.


Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni „leśny” żołnierz ZWZ-AK, a później WiN – Józef Franczak „Laluś” zginął w walce w październiku 1963 roku.

 

Zdecydowanego poparcia idei Dnia Pamięci udzielał Prezydent Lech Kaczyński. To on ostatecznie skierował w lutym zeszłego roku do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny –  brzmiało uzasadnienie projektu.


Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku. 

 

 

 

na podstawie  http://wykleci.ipn.gov.pl

RL/MM

Lista aktualności