Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu informuje:
Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Za ponad 94% przyczyn powstania tego typu pożarów odpowiedzialny jest człowiek, nadal, bowiem od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy. Tymczasem tego typu pożary niosą ze sobą tylko i wyłącznie straty dla środowiska
naturalnego.
Podczas pożaru trawy powstaje duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla ludzi z uwagi na możliwość zaczadzenia. Zadymienie powoduje również zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych. Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany.
Trzeba pamięta, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.
Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem suchych traw na terenie całego kraju giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy!!!.
Wypalanie suchych traw i pozostałości roślinnych jest bardzo niebezpieczne, ale też niedozwolone!
Określa to m.in. ustawa o ochronie przyrody i ustawa o lasach, w których zawarto zapisy dotyczące zakazu wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych. Za tego typu przewinienia grożą surowe sankcje karne określone w kodeksie wykroczeń oraz kodeksie karnym. Osoba która dopuszcza się tego czynu podlega karze aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić do 5000 zł., a nawet karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
W roku bieżącym Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu podjęła współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która może nakładać na rolników dotkliwe kary finansowe, oprócz kar nakładanych przez policję czy prokuraturę. Zakaz wypalania traw jest jednym z "Wymogów dobrej kultury rolnej", których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich.
Celowe wypalanie suchej trawy może skutkować obniżeniem płatności bezpośrednich do 20%, a w zupełnie skrajnych przypadkach stwierdzenia uporczywego wypalania traw, Agencja może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.
W związku z powyższym Komenda Miejska PSP w Tarnobrzegu będzie przekazywała na bieżąco Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informacje dotyczące lokalizacji pożarów traw w celu przeprowadzania kontroli.