Podczas II sesji Rady Miejskiej VII kadencji nowodębscy radni po raz pierwszy skorzystali z ułatwień, jakie oferuje dedykowane oprogramowanie do obsługi sesji i komisji stałych Rady Miejskiej.
Nowodębscy radni, po raz pierwszy, skorzystali podczas sesji z urządzeń multimedialnych i specjalnego oprogramowania, które ma za zadanie z jednej strony ułatwić pracę w trakcie sesji czy komisji stałych. Z drugiej zaś przynieść oszczędności na powielaniu materiałów przygotowywanych na sesje oraz ich przesyłaniu, a także usprawnić przeływ informacji pomiędzy Przewodniczącym Rady Miejskiej a radnymi i urzędem. Korzystanie z programu i urządzeń mobilnych, skróci czas niezbędny do przygotowania posiedzeń Rady, dystrybucji dokumentów wśród Radnych oraz systematyzuje posiedzenia. Dodatkowo likwiduje koszty druku materiałów sesyjnych, gdyż pozwala na w pełni elektroniczną dystrybucję dokumentów, a w razie wprowadzenia zmian są one od razu widoczne.
Program umożliwia zarządzanie takimi procesami w Radzie jak przygotowywanie porządków obrad Rady Miejskiej oraz Komisji Rady, a także interaktywne przeprowadzanie posiedzeń w oparciu o specjalnego asystenta. Ponadto program oferuje kompleksowe zarządzanie i komunikację w Radzie. Umożliwia wysyłanie faxów, maili, a nawet automatyczne powiadamianie sms-em. Komunikator zapewni błyskawiczną wymianę informacji pomiędzy Radnymi, urzędnikami, pracownikami Biura Rady, a także innymi podmiotami zaangażowanymi w pracę Rady Gminy.
System przygotowany jest w taki sposób, aby dostęp do niego możliwy był przez klasyczną przeglądarkę internetową. Dzięki temu, program może działać na każdym tablecie. Oprogramowanie to również system do obsługi głosowań. Dostęp do danych zgromadzonych w systemie możliwy jest przez Internet. Dzięki temu radni, urzędnicy czy mieszkańcy, mogą w łatwy sposób zapoznać się z dokumentami przygotowanymi przez Biuro Rady.
Nowy system umożliwia także wyświetlanie na ekranie w trybie bieżącym, porządku obrad, treści uchwał, a także przebieg i wyniki głosowań. Tak więc to nowoczesne rozwiązanie, to nie tylko ułatwienie pracy radnych, to także ułatwienia dla mieszkańców, którzy przychodząc na sesję, w ten sposób łatwiej mogą śledzić jej przebieg.
Przed wdrożeniem nowych rozwiązań wszyscy radni oraz wyznaczeni pracownicy urzędu, przeszli niezbędne szkolenie z zakresu obsługi i zarządzania systemem eSesja. Średni koszt materiałów i ich dystrybucji na jedną sesję to ok 200 zł. Tak więc szacunkowy czas zwrotu zakupu tabletów i specjalistycznego oprogramowania (23 tys.zł) to obecna kadencja samorządu.
RL/MM