Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Gmina Nowa Dęba najbezpieczniejsza w powiecie tarnobrzeskim

11-03-2014

Jednym z punktów lutowej XL sesji Rady Miejskiej był raport o stanie bezpieczeństwa za rok 2013, który został przedstawiony przez komendanta Straży Miejskiej Mieczysława Nalepę oraz komendanta Komisariatu Policji w Nowej Dębie - podkomisarza Marka Pietrykowskiego. Wynika z niego, że Nowa Dęba, w roku 2013 należała do najbezpieczniejszych gmin w powiecie tarnobrzeskim. 

 

Mamy nadzieję, że taką samą opinie będzie mógł Pan komendant wyrazić na koniec tego roku, bo początek wydaje się dość trudny. A to za sprawą niedzielnego incydentu na stacji paliw, w którym to Straż Miejska i Policja musiały zdecydowanie interweniować, włącznie z użyciem broni palnej przez jednego z funkcjonariuszy. Pocieszającym jest fakt, że wg naszych ustaleń, sprawcami tych zajść nie byli mieszkańcy naszej gminy.

 

Zobacz tekst: Czy to tylko działania Policji?

 

Tymczasem proponujemy Państwu zapoznanie się z informacjami, jakie komendanci miejskich służb przekazali radnym na ostatniej sesji.

 

STRAŻ MIEJSKA    

W zakresie ochrony porządku publicznego praca jaką wykonali Strażnicy Miejscy w 2013 r. świadczy o niemałej roli, jaką straż odgrywa w systemie utrzymania porządku publicznego na terenie miasta i gminy Nowa Dęba. W okresie sprawozdawczym Strażnicy Miejscy przeprowadzili 1029 interwencji, z czego 365 podjęto indywidualnie podczas pełnienia służby, a pozostałe 664 zgłoszono do komendy straży na telefon alarmowy 986, pisemnie bądź osobiście. Interwencje dotyczyły głównie spraw porządkowych, spożywania alkoholu w miejscach publicznych, bezdomnych zwierząt, zagrożenia dla zdrowia i życia, bezpieczeństwa w komunikacji, awantur domowych oraz kradzieży.


     Ujawniono również 1512 sprawców wykroczeń, z czego 676 ukarano mandatami karnymi na łączną kwotę 83 850 zł.  712 sprawców wykroczeń pouczono, natomiast przeciwko 101 skierowano do Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu wnioski o ukaranie. Mandaty karne wystawiono m.in. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, wykroczenia porządkowe (m.in.: niszczenie zieleni, zaśmiecanie, używanie słów wulgarnych, sprawowanie niewłaściwej opieki nad zwierzęciem, zakłócanie ciszy i spokoju), spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem, wykroczenia komunikacyjne i brak przyłączy do sieci kanalizacyjnej.

 

     Jednym z pytań do komendanta SM - Mieczysława Nalepy, od mieszkańców obecnych na sesji, była kwestia dostępności strażników w godzinach nocnych. - Praca Straży Miejskiej odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie dwuzmianowym, w godzinach od 7:00 do 23:00, oraz w każdą sobotę w godzinach od 23:00 do 7:00, a w okresie wakacyjnym wprowadzono również dyżury w godz. od 15:00 do 23:00. Tylko na taką organizację pracy pozwala obecna obsada Straży Miejskiej. - mówi komendant Mieczysław Nalepa. - Na dzień 31 grudnia 2013 r. zatrudnienie w Straży Miejskiej w Nowej Dębie wynosiło 7 osób, tj. 6 strażników oraz jeden pracownik cywilny zatrudniony na stanowisku pomocy administracyjnej.

 

     W minionym roku trzykrotnie dokonano czynnej napaści na funkcjonariuszy Straży Miejskiej podczas wykonywania przez nich czynności służbowych. Wszystkie one zostały zgłoszone do odpowiednich organów.
     26 listopada 2013 r. Wojewoda Podkarpacki przy pomocy Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przeprowadził w Straży Miejskiej kontrolę problemową z zakresu funkcjonowania straży, tj. prawidłowości wykonywania uprawnień zawartych w ustawie o strażach gminnych/miejskich ze szczególnym uwzględnieniem realizacji przyjętej polityki mandatowej oraz sposobu nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym. Kontrola nie wykazała nieprawidłowości funkcjonowania straży, nie wniesiono żadnych zaleceń pokontrolnych.
 

POLICJA

Z raportu przedstawionego przez komendanta Komisariatu Policji wynika, że na terenie miasta i gminy w roku 2013 odnotowano mniejsze zagrożenie przestępczością w porównaniu z rokiem 2012. Wskaźnik wykrywalności ogólnej przestępstw utrzymywał się, podobnie jak w roku poprzednim, na wysokim poziomie 84,4%.

 

Mieszkańcy pytali także o dostępność policjantów w komisariacie przez całą dobę w sytuacji, gdyby ktoś z mieszkańców, dbając o bezpieczeństwo, chciał się przebadać na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.

- W tej chwili służba jest pełniona całodobowo w terenie, natomiast w dni wolne i świąteczne, jeżeli nie ma policjantów wykonujących obowiązki i dyżurujących w budynku komisariatu to komisariat jest zamknięty, bo patrol jest w terenie. Istnieje możliwość wezwania patrolu, jeżeli w danej chwili nie jest zadysponowany do interwencji czy jakiegoś zdarzenia. Jeśli dodatkowo patrol jest w pobliżu to jest możliwość, żeby przebadać taką osobę - wyjaśniał komendant Komisariatu Policji Marek Pietrykowski.

 

     Uzyskano także pożądany kierunek w zakresie poprawy bezpieczeństwa w komunikacji. Łącznie ujawniono 84 przestępstwa drogowe, czyli o 14 mniej niż w roku poprzednim. Z analizy wszystkich danych wynika, że Komisariat Policji w 2012 roku, w większości kategorii przestępstw, osiągnął zdecydowanie najwyższe wskaźniki wykrywalności w powiecie tarnobrzeskim. Jest to także jeden z najwyższych wskaźników w porównaniu z podobnymi jednostkami Policji w województwie podkarpackim.

 

     Wobec powyższego, biorąc pod uwagę zmniejszenie stanu etatowego jednostki o jednego policjanta, a także problemy natury finansowej związane z niewystarczającymi nakładami na doposażenie w sprzęt oraz na poprawę warunków lokalowych, należy uznać, że w roku 2013 jednostka Policji w Nowej Dębie pełniła zadania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego mieszkańcom gminy w sposób satysfakcjonujący. Tym samym w opinii komendanta, Nowa Dęba należała do najbezpieczniejszych gmin w powiecie tarnobrzeskim.

 

     Specjalne podziękowania do obu komendantów za pomoc skierował kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Leszek Mirowski. - Chciałem podziękować komendantowi Straży Miejskiej za współpracę z ośrodkiem, szczególnie w sprawach dotyczących interwencji przez pracowników i wizytowania w domach. Natomiast komendantowi Policji za bardzo duże zaangażowanie dzielnicowych w procedury "Niebieskiej Karty", które dotyczą przemocy w rodzinie. Sporządzane przez Policję trafiają do ośrodka pomocy, następnie do zespołu interdyscyplinarnego. Pilnowanie tej kwestii przez Policję jest bardzo skuteczne i za tą współpracę chciałem bardzo podziękować.

 

Nagranie audio z 40 sesji Rady Miejskiej można posłuchać tutaj

 

RL/MM

 

 


 

Lista aktualności

Komentarze

*
*
*