11 listopada w Nowej Dębie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości, które rozpoczęły się przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy, gdzie delegacje władz samorządowych, przedstawiciele firm i instytucji oraz mieszkaniec złożyli kwiaty pod pomnikiem wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Następnie uczestnicy zgromadzili się w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, celebrowana przez ks. kan. dr. Andrzeja Barzyckiego. Po jej zakończeniu zgromadzeni udali się na Plac mjr. Jana Gryczmana. W przemarszu wzięły udział liczne poczty sztandarowe, jednostki wojskowe, jednostki OSP, harcerze, strażacy oraz uczniowie klas mundurowych. Uroczystość rozpoczęto złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości mjr. Jakuba Streba o gotowości pododdziałów do Dowódcy Garnizonu Zastępcy Dowódcy 18. Brygady Artylerii płk. Pawła Jędryczki, który następnie dokonał przeglądu formacji i przywitał się z żołnierzami. Doniosłość chwili podkreśliło podniesienie flagi RP na maszt połączone z odegraniem hymnu państwowego.
Burmistrz Wiesław Ordon w swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu i istocie obchodzenego w tym dniu święta.
- Stajemy po raz kolejny pod Pomnikiem Niepodległości, aby złożyć hołd tym pokoleniom Polaków, które przez lata zaborów nie zapomniały o swojej ojczyźnie i w stosownym czasie stanęły do walki o jej powrót na mapy Europy. Dziś, w 106. rocznicę odzyskania niepodległości, możemy radośnie świętować pamiętne chwile z listopada 1918 r. Z okazji dzisiejszego święta wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Nowa Dęba, wszystkim naszym gościom, życzę, by duma z polskości, która gości w nas dziś, była naszym codziennym udziałem. A dziś pięknie świętujemy. Niech żyje Polska! - powiedział burmistrz.
Głos zabrali również płk Paweł Jędryczka oraz dowódca 1. Batalionu 68. Pułku Pancernego płk Michael Hebert.
Kolejnym punktem programu było wręczenie odznaczeń i awansów, którego dokonali burmistrz, płk P. Jędryczka oraz dowódcy poszczególnych jednostek wojskowych. W trakcie uroczystości odczytany został list Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, a także Apel Pamięci, zakończony salwą honorową oddaną przez kompanię z 18 Brygady Artylerii. Obchody na Placu zakończone zostały złożeniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości oraz widowiskową defiladą pododdziałów wojskowych. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta Miasta i Gminy Nowa Dęba pod batutą Marka Kosiora oraz Chór "Soli Deo" z Tarnowskiej Woli z dyrygent Anną Koper.
Po oficjalnych uroczystościach obchody Święta Niepodległości tradycyjnie przeniosły się na teren rekreacyjny „Nad Zalewem”, gdzie odbył się Bieg Niepodległości, zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Bieg przyciągnął zawodniczki i zawodników różnych kategorii wiekowych, a w głównym biegu wystartowało aż 75 osób. Na wszystkich uczestników czekał poczęstunek od pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Chmielowa, które za darmo przygotowały pączki i gorące napoje. Sportowa część nowodębskich obchodów opisana jest w oddzielnym artykule, do przeczytania którego zapraszamy.
O godzinie 16 na placu przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury rozpoczęło się X Gminne Ognisko Patriotyzmu „Drogi ku wolności 1918-1944”, 2 Szczepu Harcerskiego „Szkwał” z Tarnowskiej Woli oraz 1. Drużyny Wielopoziomowej „Zakamuflowani” z Nowej Dęby. Pierwszym punktem uroczystości było rozpalenie ogniska obrzędowego, będącego dla harcerzy symbolem ciepła i braterstwa. Tematem przewodnim prezentowanych pieśni było powstanie warszawskie, którego w tym roku przypada 80. rocznica. Uczestnicy poprzez śpiew pieśni powstańczych oddali cześć bohaterom sierpnia 1944 r. Harcerze przedstawili również utwory powstałe wcześniej, towarzyszące Polakom w przeszłości podczas walk na barykadach stolicy.
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był koncert Zespołu Muzyki Dawnej Giulivamente, który odbył się w Samorządowym Ośrodku Kultury.
Zapraszamy do przejrzenia galerii zdjęć:
- X Gminne Ognisko Patriotyzmu „Drogi ku wolności 1918-1944” - fot. Grzegorz Lubas (SOK)
- Koncert Zespołu Muzyki Dawnej Giulivamente - fot. Grzegorz Lubas (SOK)
MR/PG