Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Przypominamy o obowiązku wymiany pieców do centralnego ogrzewania

29-12-2023

Przypominamy o obowiązku, który został nałożony na mieszkańców województwa podkarpackiego na mocy UCHWAŁY NR LII/869/18 SEJMIKU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO z 23 kwietnia 2018 r. Dotyczy on wprowadzenia na terenie województwa ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (pieców centralnego ogrzewania). Zgodnie z tą uchwałą od 1 czerwca 2018 r. obowiązuje zakaz spalania niskiej jakości paliwa, takiego jak węgiel brunatny oraz paliwa stałe produkowane z wykorzystaniem tego węgla, muły i flotokoncentraty węglowe, paliwa o uziarnieniu poniżej 5 mm i zawartości popiołu powyżej 12% oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%.

 

Informujemy, że istnieją również konkretne daty graniczne wymiany pieców, w zależności od wieku instalacji. Zwracamy szczególną uwagę, że do 1 stycznia 2024 r. konieczna jest wymiana pieców eksploatowanych w okresie od 5 do 10 lat od daty ich produkcji. Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że użytkownicy kotłów klasy 5 na węgiel lub drewno mogą z nich korzystać bezterminowo.

 

Zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na zdrowie

Problem złej jakości powietrza na terenie województwa podkarpackiego ma realne konsekwencje dla naszego zdrowia. Lokalne przekroczenia norm dopuszczalnych w sezonie grzewczym są szczególnie dotkliwe w obszarach zabudowanych. Substancje takie jak pyły zawieszone – PM10, pyły zawieszone – PM2.5, benzo(a)piren są głównymi sprawcami tego problemu.

 

Skutki narażenia na szkodliwe substancje:

  • Pyły zawieszone mogą powodować alergie, choroby układu oddechowego, układu krążenia, nowotwory płuc, gardła i krtani.
  • Długotrwałe narażenie na pyły zawieszone może skrócić życie aż o 10 miesięcy.
  • Benzo(a)piren, będący silnym kancerogenem, może prowadzić do uszkodzeń nadnerczy, układu chłonnego, krwiotwórczego i oddechowego.

 

Jak sprawdzić wiek kotła?

Wiek kotła określamy każdorazowo w odniesieniu do dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej tj. 2 czerwca 2018 r. Na tej podstawie określamy w okresach przejściowych, czy jest do wymiany, czy też nie. Szczegółowe informacje na ten temat można sprawdzić klikając w link: https://powietrze.podkarpackie.pl/?view=article&id=19:jak-okreslic-wiek-kotla&catid=10

 

Wsparcie finansowe na wymianę kotłów

Informujemy, że istnieje możliwość skorzystania z programu "Czyste Powietrze", oferującego dotacje i pożyczki na wymianę kotłów i pieców. Wnioski można składać online lub osobiście w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

 

Więcej informacji na temat programu „Czyste Powietrze” można znaleźć w linkach poniżej:

 

W Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba, w godzinach pracy Urzędu w każdy poniedziałek od godz. 8:00 do 12:00, wtorek od godz. 12:00 do 16:00 oraz piątek od godz. 12:00 do 14:00, w pokojach 314 i 316 na III piętrze działa punkt konsultacyjny, gdzie również można uzyskać pomoc w kwestii wypełnienia stosownych wniosków.

 

MR/PG

Lista aktualności