Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Program Stop Smog

08-12-2022

“Stop Smog” - na czym polega ten rządowy program?
      Program “Stop Smog” oficjalnie został zainaugurowany w październiku 2018 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego, który obok programów Mój Prąd czy Czyste Powietrze, ma być kolejnym wspierającym proekologiczne inicjatywy w Polsce. “Stop Smog” to program, którego założenia opierają się na finansowym wsparciu inwestycji zmierzających do termomodernizacji gospodarstw domowych. Realizacja tych planów ma w dłuższej perspektywie przyczynić się do poprawy jakości powietrza w całym kraju. Jest to szczególnie istotne w przypadku najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce.
      Jakie przedsięwzięcia mogą zostać zatem dofinansowane ze środków programu “Stop Smog”? Będzie to przede wszystkim:
• wymiana przestarzałych urządzeń, a nawet całych instalacji grzewczych na takie, które spełniają normy niskoemisyjności;
• termomodernizacja nieruchomości w połączeniu z wymianą urządzeń i instalacji grzewczych lub samodzielnie;
• utylizacja nieekologicznych źródeł ciepła wraz z przyłączami;
• podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
• zmniejszenie zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na energię dostarczaną na potrzeby ich ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.
      Dodatkowo, w ramach programu beneficjenci mogą ubiegać się na przykład o dofinansowanie modernizacji systemów wentylacyjnych, czy wymiany stolarki okiennej i drzwiowej zmierzającej do uszczelnienia budynku. Wymienione cele nie są oczywiście jedynymi, na które można przeznaczyć środki z oferowanego dofinansowania, gdyż pełna lista takich przedsięwzięć jest naprawdę długa. Wnioskodawcy w programie „Stop Smog” (czyli gmina, związek międzygminny, powiat, a także związek metropolitalny w województwie śląskim) mogą uzyskać:
• do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji (w przypadku gmin do 100 tys. mieszkańców). Pozostałe zaś 30 proc. stanowi ich wkład własny.
• poniżej 70 proc. współfinansowania (w przypadku gmin powyżej 100 tys. mieszkańców.
      Dzięki temu osoby zainteresowane uczestnictwem w programie “Stop Smog”, mogą otrzymać nawet 100 proc. dofinansowania szacowanych kosztów inwestycji. Czyli może to być do 53 tys. zł (dotyczy to realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku, a w przypadku budynku o dwóch lokalach - w jednym lokalu).

 

 

 

Lista aktualności