Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Pilotażowy kompleks penitencjarny w Chmielowie

10-10-2023

9 października przed Oddziałem Zewnętrznym w Chmielowie odbyła się konferencja prasowa w związku z „Pilotażowym kompleksem penitencjarnym w Chmielowie”. Uczestniczyli w niej: wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, dyrektor generalny Służby Więziennej gen. insp. Jacek Kitliński, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Krzysztof Kulczycki, burmistrz gminy i miasta Nisko Waldemar Ślusarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie Damian Diektiarenko, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowa Dęba Kazimierz Kopeć, zastępca nadleśniczego Radosław Korzeniewicz, radni Rady Miejskiej w Nowej Dębie Tomasz Wolan i Tomasz Kopeć, zastępca komendanta miejskiego PSP w Tarnobrzegu brygadier Jacek Widuch, główny specjalista - Zespół ds. Funduszy Europejskich i koordynator Programu Ambasadorów mjr Michał Chrościelewski​, dyrektor Zakładu Karnego w Dębicy płk Krzysztof Maźnicki.

 

Płk Krzysztof Kulczycki zapewnił, że realizacja inwestycji przebiega bardzo sprawnie, bez żadnych zakłóceń, a jej zakończenie ma nastąpić w kwietniu 2024 roku. Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie przypomniał, że jest to najnowocześniejszy tego typu obiekt dla kobiet w Polsce, a zdaniem niektórych, wręcz w całej Europie. Płk Kulczycki podziękował wszystkim samorządowcom z Gminy Nowa Dęba, za współpracę i wsparcie od początku koncepcji budowy nowoczesnej jednostki w Chmielowie, a także za przekazane działki.

 

- Nowoczesny zakład karny to bez wątpienia duży partner gospodarczy na naszym rynku lokalnym. Stworzy on warunki kooperacyjne dla miejscowych firm i przedsiębiorców – powiedział przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko, który następnie zaznaczył jakie korzyści będzie niosło idące za tą inwestycją stworzenie stu nowych miejsc pracy. Korzyści będą widoczne we większych wpływach do budżetu za sprawą podatków. Przewodniczący Diektiarenko podziękował przede wszystkim ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, wiceministrowi Marcinowi Warchołowi oraz całemu dowództwu Służby Więziennej za realizację tego zadania. Przewodniczący przypomniał, że nowodębski samorząd od początku był przychylny tej inwestycji, a także wyraził nadzieję, że w nowym Zakładzie Karnym pracować będą osoby z Gminy Nowa Dęba.

 

- Dla nas, dla samorządu, jest to coś wyjątkowego; powstanie jednego z najnowocześniejszych zakładów penitencjarnych w Europie właśnie u nas w Chmielowie, w Gminie Nowa Dęba jest wydarzeniem historycznym i jeszcze raz za to bardzo dziękuję – zakończył swoje wystąpienie przewodniczący D. Diektiarenko.

 

Burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk pogratulował nowodębskiemu samorządowi realizacji tej inwestycji, a także wyraził nadzieję, że w nowo powstałym obiekcie pracę znajdą również osoby z Niska. Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński za pośrednictwem mediów zaprosił do rekrutacji i przybliżył korzyści oraz specyfikę pracy w Służbie Więziennej. Podziękował on także wszystkim mieszkańcom Chmielowa za to, że od lat ich miejscowość żyje w „wielkiej symbiozie” z funkcjonariuszami SW i Chmielów niejednokrotnie mógł się przekonać o tym, że obie strony mogą na siebie wzajemnie liczyć.

 

- W Chmielowie powstał najnowocześniejszy w Polsce i w Europie kompleks penitencjarny. Składa się on z trzech elementów: hali produkcyjnej, z domu przejściowego bez krat, a także z pawilonu mieszkalnego, również pozbawionego tych tradycyjnych metod penitencjarnych – przybliżał szczegóły inwestycji wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł – Kompleks po pierwsze stworzy nowe miejsca pracy dla mieszkańców Nowej Dęby i okolicy. Po drugie będzie rynkiem zbytu towarów i usług przedsiębiorców i rolników z całego Podkarpacia. Po trzecie wzmocni bezpieczeństwo funkcjonariuszy i mieszkańców, wreszcie po czwarte zapewni wszystkim osadzonym najnowocześniejsze, innowacyjne metody readaptacji i przywrócenia społeczeństwu.

 

Konferencja prasowa zakończyła się wspólnym „zwiedzaniem” powstającego obiektu.

 

Należy wrócić nieco do przeszłości, by przypomnieć historię tej inwestycji. Otóż już w kadencji 2002-2006 rozpoczęły się prace koncepcyjne zmierzające do budowy nowego więzienia. Z inicjatywy burmistrza Józefa Czekalskiego zakupione zostało od chmielowskich rolników 2,5 ha gruntów, z których 1,3 ha zostały niedługo potem przekazane pod rozbudowę więzienia. W 2007 r. więzienie wizytowała wicemistrer sprawiedliwości Beata Kempa wraz z  posłem Zbigniewem Chmielowcem, informując o planach realizacji inwestycji. Jednakże w 2008 r., po zmianie rządu, zapadła decyzja, że zamiast więzienia w Chmielowie powstanie takowe w Opolu Lubelskim. Do tematu powrócono w 2018 r. Wtedy to na konferencji poświęconej likwidacji więzienia w Nisku burmistrz Wiesław Ordon zadeklarował przekazanie pozostałych gruntów pod budowę więzienia w Chmielowie oraz przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego na ten teren.

http://www.nowadeba.pl/mieszkaniec/aktualnosci/art,5833,w-chmielowie-powstanie-zaklad-karny-dla-kobiet.html

Radni poprzedniej kadencji na jej zakończenie przystąpili do uchwalania planu zagospodarowania terenu, zaś radni obecnej kadencji plan uchwalili i podjęli uchwałę o przekazaniu niezbędnych gruntów.

Realizując uchwałę rady 30 listopada 2020 r. burmistrz W. Ordon podpisał akt darowizny gruntów na rzecz Skarbu Państwa w zarządzie resortu sprawiedliwości.

http://www.nowadeba.pl/mieszkaniec/spoleczenstwo/aktualnosci/art,8478,rusza-inwestycja-za-48-milionow.html

 

Inwestorem jest Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie.

Okres realizacji przypada na lata 2020-2024. Zadanie finansowane jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w ramach Programu Operacyjnego „Sprawiedliwość”. Realizacja projektu przebiega na podstawie porozumienia w sprawie dofinansowania projektu „Pilotażowe kompleksy penitencjarne”. Porozumienie podpisane zostało pomiędzy Ministrem Sprawiedliwości a Centralnym Zarządem Służby Więziennej; Porozumienie I/20/OSF/NMF z 4 listopada 2020 roku (85% środki europejskie, 15% środki krajowe).

 

Umowa na realizację I etapu inwestycji podpisana została 19 sierpnia 2022 roku. Wartość inwestycji wynosi 93 702 195,00 zł. Wszystkie planowane budynki już stoją, są przykryte dachem i trwają prace wykończeniowe w środku. Aktualnie montowane są instalacje budynków. Zamontowane są już okna. Dobiegają końca prace budowy muru wokół nowej części jednostki penitencjarnej. W budynku penitencjarnym oraz tzw. domu przejściowym zamontowane będą innowacyjne okna w których nie będzie krat. Posiadają one wszystkie potrzebne certyfikaty bezpieczeństwa, dzięki którym nie będą potrzebne stalowe kraty. Zastosowane będą również bardzo nowoczesne rozwiązania proekologiczne, np. związane z zagospodarowaniem wody deszczowej.

 

MR/PG

Lista aktualności