W piątkowe popołudnie 11 października 2013 r. burmistrz miasta i gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon oficjalnie otworzył plac im. mjr. Gryczmana i park miejski po rewitalizacji.
Popołudnie pełne atrakcji poprzedziła konferencja podsumowująca realizację projektu "Poprawa funkcjonalności i wizerunku miasta Nowa Dęba", na którą zaproszeni zostali architekci, projektanci, wykonawcy, inspektorzy nadzoru, radni miejscy oraz pracownicy UMiG związani z realizacją projektu.
Burmistrz Wiesław Ordon, w okolicznościowej prezentacji, przypomniał przebieg realizacji tego długofalowego zadania, którego początki sięgają jeszcze roku 2009. W trakcie prezentacji wspominał jakie zaniepokojenie wyrażali mieszkańcy na początku i jak ich zdanie pozytywnie ewaluowało w miarę postępu prac. Stwierdził również, że o potrzebie takich inwestycji najlepiej świadczy fakt liczby osób z nich korzystających i niejednokrotne kolejki przy urządzeniach zabawowych. Przytoczył zdanie jednej z mieszkanek, która stwierdziła, - "Po tej rewitalizacji miasto jakby stało się większe, tak jakby odetchnęło".
Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2013
Oś nr 7 Spójność wewnątrzregionalna
Działanie nr 7.1 Rewitalizacja miast
Całkowity koszt projektu to 8 473 228 zł.
Dofinansowanie stanowiło 73,33% kwoty wydatków kwalifikowanych tj. 5 672 056 zł.
21.12.2009 – rozpoczęcie realizacji Projektu
30.10.2013 – zakończenie realizacji Projektu
Na to duże zadanie złożyło się kilka projektów i podprojektów:
1. Zagospodarowanie dworca autobusowego oraz terenów przyległych:
- budowa zatoki, zadaszenia i infrastruktury towarzyszącej
- budowa budynku dworca autobusowego
- budowa zespołu miejsc parkingowych przy ul. Jasnej
- budowa parkingu na 24 stanowiska
2. Przebudowa placu im. mjr. Gryczmana wraz z zagospodarowaniem terenu przy budynku SOK i terenu Parku Miejskiego w Nowej Dębie
3. Rewitalizacja terenów zielonych na terenie miasta Nowa Dęba
4. Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej na stadionie SOSiR
5. „Bezpieczna droga do domu” - system monitoringu miejskiego
6. "Łatwo trafić" - system tablic i znaków informacyjnych
Na zakończenie podziękował wszystkim firmom i osobom indywidualnym zaangazowanym w realizację tej inwestycji. Szczególnie podziękował swojemu zastępcy Zygmuntowi Żołądziowi, który z ramienia burmistrza nadzorował całość prac w ramach projektu oraz Marzenie Bogdan, która prowadziła całość zadania jako pracownik merytoryczny.
Słowa uznania i podziękowania za realizację projektu wyraził także obecny na konferencji wicestarosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł. W swoim wystąpieniu podkreślił ważność tego zadania dla rozwoju infrastruktury miejskiej i dla mieszkańców tak miasta, jak i gminy. Zadanie, które w trakcie realizacji wzbudzało ciekawość i zainteresowanie nie tylko mieszkańców Nowej Dęby, ale także przyjezdnych stało się teraz wizytówka miasta.
Po konferencji uczestnicy konferencji wybrali się na spacer po zrewitalizowanym centrum miasta. W trakcie spaceru architekci odpowiadali na wszystkie pytania radnych oraz przedstawili propozycje dalszego rozwoju parku miejskiego.
Od godziny 16:00 na placu mjr. Gryczmana, po symbolicznym otwarciu salwą armatnią, Bractwo Rycerskie Miasta Nowa Dęba rozpoczęło wspólną zabawę nie tylko dla najmłodszych mieszkańców. W swoim programie przedstawili m. in.: pokaz musztry, żonglerkę flagami, salwy armatnie, muszkietowe i pistoletowe oraz pokaz tańców dawnych ku uciesze najmłodszych mieszkańców.
Uroczystość zakończono na tarasie Samorządowego Ośrodka Kultury, gdzie wystąpił krakowski zespół z nowodębskimi korzeniami Empty Ashtray. W wykonaniu nowodębian Mariusza i Tomasza Bysiewiczów, Pawła Woźniaka oraz Bartosza Szadkowskiego z Gliwic, mieszkańcy mogli usłyszeć utwory z debiutanckiej płyty zespołu - Empty Ashtray (2013).
RL/MM
Komentarze