Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

NIE WIDZĘ POTRZEBY SPORU O MUZEUM I BASEN ODKRYTY: ZREALIZOWAĆ OBA PROJEKTY!

07-09-2023

Na ostatniej sesji radni odrzucili wniosek burmistrza o zaciągnięcie zobowiązania na rok 2024 na przygotowanie dokumentacji technicznej remontu „Willi Szypowskiego” (świetlica szkolna SP 2) na potrzeby muzeum. Jest to o tyle dziwne, że w budżecie ustalonym w styczniu tego roku taką zgodę wydali, zapisując zadanie pod nazwą: Utworzenie muzeum regionalnego w oparciu o Willę Szypowskiego-PT z kwotą 120 tys. zł. Oprócz zapisu w części uchwały, znalazł się on także w załączniku inwestycyjnym do niej.

 

Jednakże wcześniej temat ten był ustalony na spotkaniu roboczym grupy radnych z burmistrzem. A wziął się stąd, że Miejski Obszar Funkcjonalny Tarnobrzeg (do którego należy nasza gmina) ma możliwość pozyskania znacznych funduszy, z uwzględnieniem obszarów: kultura, turystyka i przestrzeń publiczna. Po analizie kryteriów okazało się, że nie możemy do naszego projektu włączyć basenu odkrytego, gdyż mieści się on w kategorii rekreacji. Zmieścić się natomiast mógł remont świetlicy szkolnej w ramach projektu muzealnego w obszarze kultura oraz modernizacja terenów nad Zalewem w obszarze przestrzeń publiczna. Po akceptacji tych rozwiązań burmistrz odbył rozmowy z dyrektorem szkoły i Radą Rodziców SP 2, aby omówić możliwość utworzenia w budynku świetlicy muzeum, z zachowaniem funkcji wychowawczych. Działalność muzeum ograniczyłaby się do godzin popołudniowych, zaś w części pomieszczeń muzealnych do południa można byłoby realizować lekcje muzealne. Dałoby to szansę na remont willi, która jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków i wymaga zaangażowania finansowego. Po tych uzgodnieniach z inicjatywną grupą radnych burmistrz wprowadził zadanie do projektu uchwały budżetowej, a radni to zadanie zaakceptowali.

 

Wprowadzone zostało też zadanie, którego celem jest dalsza rewitalizacja Zalewu – budowa deptaka i toalety publicznej, parkingu, remont istniejących urządzeń, budowa amfiteatru. W przetargu te zadania zostały rozpisane, jednakże na skutek interwencji radnych, budowa amfiteatru nad Zalewem została wycofana z przetargu. Obecnie mamy podpisaną umowę na przygotowanie dokumentacji publicznej na pozostałe zadania.

Jeśli chodzi o remont „Willi Szypowskiego” z założeniami muzealnymi, ogłoszony został przetarg na przygotowanie dokumentacji technicznej, który został unieważniony ze względu na ofertę przewyższającą dostępną w budżecie kwotę, zaś kolejny oferent ostatecznie nie przystąpił do podpisania umowy, o czym radni byli informowani w sprawozdaniu burmistrza na sesji. Dlatego pojawiła się propozycja dalszego procedowania tego zadania, jednakże z rozciągnięciem na rok kolejny. To, że radni mogą zmienić stanowisko, nikogo nie powinno dziwić. Ale twierdzenia publiczne, że nie wiedzieli nad czym głosują przy budżecie bardzo dziwi, gdyż prace nad nim były dość intensywne, sami radni wprowadzili do niego swoje poprawki, pozostawiając wydatki na dokumentację muzealną. Co musiało być im przypomniane na ostatniej komisji, jakby nie wiedzieli nad czym głosują.

 

Dziś deklarują, że ważniejszym zadaniem jest basen odkryty. Jest to ważne zadanie także i dla mnie. Jednakże koalicja rządząca w radzie nie dała burmistrzowi zielonego światła nawet na przygotowanie dokumentacji technicznej. Zadanie, mimo, że rozmowy o nim toczyły się od początku kadencji, było odsuwane przez radnych w czasie, nie występowali z projektem własnych uchwał czy zapisem do uchwały budżetowej, wychodząc z założenia, że sprawę wypoczynku nad wodą rozwiązuje Jezioro Tarnobrzeskie. Otóż nie rozwiązuje, to zadanie w naszym mieście musi być zrealizowane. Radni prowadzili także dywagacje, by zamiast basenu postawić park wodny nad Zalewem, ale i ta propozycja nie ujrzała światła dziennego z ich strony. Osobiście uważam, że należy wybudować basen odkryty w miejscu starego, z atrakcjami wodnymi dla najmłodszych przy brodziku. I myślę, że w kolejnej kadencji znajdą się takie możliwości.

 

Co do remontu „Willi Szypowskiego” to dalej uważam, że zadanie winno być zrealizowane. Obiekt, w którym na zajęcia wychowawcze przychodzi ponad 130 dzieci, winien mieć świetne warunki do nich. Willa wymaga prac remontowych, ale prowadzonych pod okiem konserwatora, gdyż jest to najcenniejszy historycznie obiekt będący własnością gminy. Dlatego koszt jego wykonania nie będzie mały. Ale dla historii naszego miasta wart jego poniesienia, oczywiście z wykorzystaniem dostępnych funduszy zewnętrznych.

Wiesław Ordon

Burmistrz

 

Lista aktualności