Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Monitoring miejski już działa

07-10-2013

Zakończono prace nad monitoringiem. Wyłoniona w przetargu nieograniczonym jarosławska firma ALNET SYSTEM S.C. zamontowała 5 kamer w kluczowych miejscach miasta. To miejsca, w których natężenie ruchu, zarówno pieszych jak i pojazdów, jest największe.

 

Zamontowane kamery megapikselowe, ze względu na swoje parametry, dają możliwość obserwacji i rejestracji terenu z bardzo dobrą jakością obrazu. Zapewnia to dodatkowo szybki i niezawodny transfer łączami światłowodowymi, którymi obraz z kamer jest podawany do rejestratora. Każda z kamer umożliwia ustawienie jej na wybrany obszar lub ustawienie tzw. tras śledzenia, gdzie każda z kamer niezależnie może obserwować z góry zadane obszary, zmieniając swoje pozycje automatycznie lub samoczynnie „omiatać” wybrany teren. Kamery nie posiadają tzw. „ślepych stref”, gdyż mogą się obracać dookoła własnej osi, czyli 3600. Ponadto posiadają system Dzień/Noc, czyli przełączają się automatycznie na tryb nocny, co umożliwia identyfikację również w trudniejszych warunkach.

 

Wybrane parametry kamer przedstawiają się następująco:
• przetwornik 1/3" 2 Megapixel progressive scan Exmor CMOS
• 20x zoom optyczny plus 16x zoom cyfrowy
• max. prędkość nagrywania 25 kl/s @1080P
• tryb Dzień/Noc(ICR), Auto iris, Auto focus, AWB, BLC
• zasięg IR LED do 100 metrów
• możliwość ustawienia do 24 stref prywatności
• max. prędkość obrotu 400 °/s, zakres obrotu kamery - 360°  & auto flip bez "ślepej" strefy
• możliwość ustawienia do 255 preset-ów, 5 auto skan., 8 tras, 5 ścieżek
• dostosowanie prędkości obrotowej kamery czy funkcji zoom w zależności od ogniskowej
• automatyczny powrót do poprzednich funkcji PTZ np. w wyniku awarii zasilania.
• zadania: Aktywacja Preset/Skan/Trasy/Ścieżki w zadanym czasie
• funkcja Ruch w Oczekiwaniu: Wywołanie preset-u/trasy

 

Czy monitoring w naszym mieście jest potrzebny?
Takie pytanie czasem zadają mieszkańcy miasta. W zasadzie trudno się im dziwić, skoro nasze miasto uchodzi za jedno z najbezpieczniejszych w powiecie tarnobrzeskim i nie tylko. Potwierdzenie tych opinii znalazło miejsce na lutowej sesji Rady Miejskiej w Informacji Komendanta Komisariatu Policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta i gminy Nowa Dęba w 2012 roku.
Ale to nie znaczy, że możemy odpuścić działania w sferze bezpieczeństwa. Należy się cieszyć, że nie ma poważnych przestępstw, ale niestety zdarzają się akty wandalizmu, które są niejednokrotnie bardzo uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego wprowadzenie monitoringu jest działaniem rozwijającym system bezpieczeństwa, dającym nowe narzędzie naszym służbom.

 

Kto będzie obsługiwał monitoring?
Do stałej, dwudziestoczterogodzinnej obsługi monitoringu należałoby przeznaczyć co najmniej trzech dodatkowych pracowników. Na takie rozwiązania stać jedynie duże miasta, dysponujące odpowiednio dużą liczbą strażników miejskich lub odpowiednio dużą obsadą policjantów. U nas pracuje tylko sześciu strażników miejskich, a w Komisariacie Policji nie ma dyżurnych, co uniemożliwia stały odczyt z monitoringu. Dlatego przyjęto rozwiązanie stosowane w miastach o podobnej wielkości jak nasze. Zastosowano bieżącą rejestrację obrazu na specjalnym rejestratorze, który posiada dyski pamięci o bardzo dużej pojemności (4TB). Daje to możliwość zapisu obrazu nawet z dwóch tygodni. Jeśli w tym czasie wystąpiło jakieś zdarzenie, może ono zostać zarchiwizowane na innym nośniku (np. płycie CD), a następnie nowy zapis jest nadpisywany na „starym”. Oczywiście nie wyklucza to bieżącej obsługi kamer, gdy zaistnieją ku temu warunki (np. zwiększona obsada) lub jakaś wyjątkowa potrzeba.

 

Monitoring ma również funkcje prewencyjną. Mimo, iż obraz z kamer nie jest nadzorowany 24 godziny na dobę, sama świadomość bycia nagrywanym i obserwowanym wymusza od osób bardziej przemyślane i kulturalne zachowanie. W opinii policji system monitoringu wizyjnego miasta jest jedną najskuteczniejszych metod w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i pomocnym narzędziem dowodowym w rozstrzyganiu spraw związanych z wykroczeniami, przestępstwami karnymi, czy aktami wandalizmu. Nowodębska policja niejednokrotnie korzystała z zapisów kamer już funkcjonujących na terenie miasta (np. dworzec PKS, kryta pływalnia, szpital).

 

Monitoring wykonano w ramach zadania zatytułowanego "Bezpieczna droga do domu", w ramach projektu rewitalizacji miasta. Całkowity koszt jego wykonania to 67 896 zł, z czego 73% pochodzi z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

 

Poniżej prezentujemy próbkę możliwości jednej z kamer umieszczonej na skrzyżowaniu ulic Al.Zwycięstwa i Jana Pawła II. Niestety, nie jest to rzeczywista jakość obrazu osiągana z kamery, ale ochrona danych osobowych i wizerunku zmusiła nas do pogorszenia jakości. Niemniej prezentowany obraz daje wyobrażenie o możliwości „zbierania”. Jak widać w materiale, w razie potrzeby można osiągnąć wyraźny obraz aż do ul. 1-go Maja i z drugiej strony do ul. Kościuszki.

Rozmieszczenie kamer znajdziecie Państwo poniżej w załączniku.

 

 

 

UMiG

Pliki do pobrania

Lista aktualności