Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – pamiętamy!

13-04-2023

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Burmistrz Wiesław Ordon oddał dzisiaj hołd ofiarom, składając biało-czerwone kwiaty pamięci pod Krzyżem II Wojny Światowej na cmentarzu komunalnym.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony został 14 listopada 2007 roku uchwałą Sejmu RP.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Blisko 22 tys. Polaków – mundurowych i cywili – zostało zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. przez funkcjonariuszy NKWD. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS. Ciała grzebano bezimiennie, w dołach śmierci tak, aby nigdy nie zostały odnalezione.

 

Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, bez decyzji o zakończeniu śledztwa czy aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Zgromadzonych w nim jeńców zabito w lesie katyńskim. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Kijowie i Mińsku.

 

13 kwietnia 1943 r. świat obiegła wiadomość o odkryciu przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w Katyniu. W 1943 r. – równolegle z ujawnieniem zbrodni rozpoczęło się fałszowanie przeszłości, a kłamstwo katyńskie stało się częścią zbrodni i jednym z mitów założycielskich PRL oraz podwaliną pojałtańskiego systemu.

 

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej

(link)

 

MR/PG

Lista aktualności