Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Aktualności

O strukturach wojskowych na 67. sesji Rady Miejskiej

23-02-2023
Fot. Grzegorz Lubas (SOK) Fot. Grzegorz Lubas (SOK) Fot. Grzegorz Lubas (SOK) Fot. Grzegorz Lubas (SOK) Fot. Grzegorz Lubas (SOK)

22 lutego, w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie, odbyła się specjalna sesja Rady Miejskiej, której tematem był rozwój struktur wojskowych na terenie naszego miasta.

 

Na początku sesji przewodniczący Rady Miejskiej Damian Diektiarenko powitał współgospodarzy uroczystości: dowódcę 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie pułkownika Piotra Męczyńskiego oraz burmistrza miasta i gminy Nowa Dęba Wiesława Ordona.

 

- Gdy rok temu ważyły się losy zlokalizowania 18. Pułku Artylerii podejmowaliśmy, na miarę naszych możliwości, działania, których celem było zatrzymanie wojska w strukturach miasta i gminy Nowa Dęba. Pukaliśmy do drzwi wielu gabinetów, prosząc by Nowa Dęba była postrzegana nie tylko jako poligon, ale także jako dobre miejsce do mieszkania i życia dla żołnierzy i ich rodzin. Coś co dla wielu wówczas wydawało się tylko marzeniem, dzisiaj staje się faktem. Ogromna w tym zasługa naszych parlamentarzystów, władz państwowych i wojskowych, za co z tego miejsca pragnę wszystkim bardzo gorąco podziękować – powiedział we wstępie przewodniczący Damian Diektriarenko.

 

Następnie przewodniczący powitał gości zaproszonych na sesję: posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewę Draus, zastępcę komendanta Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie majora Franciszka Zagaję, w zastępstwie komendanta 33. Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Nowej Dębie majora Piotra Czerniaka, chorążego Marcina Rybczyńskiego będącego w zastępstwie komendanta Placówki Żandarmerii Wojskowej w Nowej Dębie, zastępcę dyrektora Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia (Ośrodka Badań Dynamicznych) Pawła Rębisza, dyrektor Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie Małgorzatę Skrzypek, zastępcę dyrektora Agencji Mienia Wojskowego w Lublinie Michała Jaskota, komendanta miejskiego policji – podinspektora Marka Pietrykowskiego, komendanta Komisariatu Policji w Nowej Dębie Jerzego Lisa, przedstawicieli Lasów Państwowych w osobach nadleśniczych: doktora Kazimierza Kopcia, zastępcę nadleśniczego Radosława Korzeniewicza oraz nadleśniczego Mirosława Macha z Nadleśnictwa Gościeradów, prezesa zarządu Miejsko-Gminnego OSP Tadeusza Jadacha, zastępcę dyrektora Zakładu Karnego w Dębicy podpułkownika Krzysztofa Miękisza, przedstawiciela Państwowej Uczelni Zawodowej dziekana  doktora Aleksandra Kasprzyka oraz prezesów, dyrektorów, kierowników firm i instytucji z terenu miasta i gminy Nowa Dęba i powiatu tarnobrzeskiego.

 

Następnym punktem uroczystości było wystąpienie burmistrza, który w swojej prezentacji przypomniał o znaczeniu i istocie tematu poruszonego na sesji. Przedstawiona została historia naszego miasta i wskazano czynniki świadczące o jego fundamentalnym powiązaniu ze strukturami wojskowymi. Wystąpienie zawierało także informacje o szansach i wyzwaniach stojących przed lokalnym samorządem w związku z utworzeniem 18. Pułku Artylerii. Burmistrz przybliżył działania prowadzone przez gminę dla zapewnienia jak najlepszych warunków infrastrukturalnych przy nowodębskim poligonie. Wśród szans wymienione zostały m. in. perspektywy na rozwój demograficzny miasta, a co za tym idzie wzrost popytu na usługi i inne możliwości rozwoju gospodarczego. Na zakończenie burmistrz wyraził satysfakcję z decyzji wicepremiera i ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka o lokalizacji 18 pa. w Nowej Dębie, a także życzył pułkownikowi Męczyńskiemu, aby skutecznie doprowadził do końca realizację tego projektu.

 

Następnie głos zabrał dowódca formowanego pułku. Pułkownik zaznaczył, że 18. Pułk Artylerii nie jest sam w Nowej Dębie, bowiem funkcjonuje tu także Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych-Dęba, 33. Nowodębski Wojskowy Oddział Gospodarczy, Placówka Żandarmerii Wojskowej, a także rotacyjnie przebywający na poligonie żołnierze NATO. Pułkownik przedstawił osoby funkcyjne w 18. Pułku Artylerii. Wystąpienie zawierało również informacje o wojskach rakietowych i artylerii, planowanej strukturze jednostki, tworzeniu planowanej infrastruktury w Nowej Dębie, a także współpracy ze społeczeństwem. Dowódca przypomniał również o ogromnym znaczeniu posiadania sztandaru dla funkcjonowania jednostki wojskowej, morale żołnierzy oraz poczucia ciągłości dziedziczonych tradycji i zakorzenienia w społeczeństwie w którym na co dzień służymy. Na zakończenie swojego wystąpienia pułkownik Męczyński podziękował za bardzo dobre przyjęcie w Nowej Dębie i otwartość tutejszej społeczności, a także wyraził nadzieję na przyszłą owocną współpracę na wszystkich płaszczyznach.

 

Jako następna głos zabrała dyrektor Małgorzata Skrzypek, która przybliżyła szczegóły infrastruktury dysponowanej przez Agencję Mienia Wojskowego i informacje o planowanych przyszłych działaniach w Nowej Dębie. Później przewodniczący Damian Diektiarenko odczytał list przewodniczącego Komitetu Fundatorów Sztandaru 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie – posła na Sejm RP Zbigniewa Chmielowca. Parlamentarzysta przesłał najlepsze życzenia i gratulacje zarówno dla samorządowców gminy Nowa Dęba, jak i obecnych przedstawicieli wojska, z płk. Piotrem Męczyńskim na czele. Poseł podkreślił, że zawsze wspierał ambitne plany nowodębskiego samorządu dotyczące rozwoju miasta i współpracy z wojskiem. Poseł Zbigniew Chmielowiec, w imieniu Komitetu Fundatorów Sztandaru 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie, zachęcał przedstawicieli władz, prezesów i dyrektorów firm, oraz mieszkańców Nowej Dęby do wspierania inicjatywy mającej na celu pozyskanie środków na ufundowanie sztandaru dla jednostki.

 

Głos zabrała także Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, która w imieniu samorządu województwa podkarpackiego wyraziła radość z obecności 18. Pułku Artylerii na Podkarpaciu, a jako zastępca przewodniczącego Komitetu Fundatorów Sztandaru 18.pa zachęciła do wsparcia działań zmierzających do ufundowania sztandaru nowej jednostki na Podkarpaciu. Zwróciła również uwagę na rozwój przemysłu powiązanego z wojskiem obecnym w Nowej Dębie.

 

Na zakończenie głos zabrał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który podkreślił, że głoszone wcześniej deklaracje o przyszłej obecności 18. Pułku Artylerii w Nowej Dębie stały się faktem. Minister przypomniał jak nowodębscy samorządowcy wraz z nim zabiegali o to, żeby Nowa Dęba była dla żołnierzy nie tylko miejscem służby, ale również ich domem.

- Cieszę się, że jako poseł z Nowej Dęby i wiceminister, mogłem pracować przy tej szczytnej inicjatywie – mówił minister Marcin Warchoł – realizacja tej inicjatywy to jest ogromna szansa dla lokalnej społeczności. To żołnierze będą płacić podatki, będą korzystać ze wspaniałych restauracji, odwiedzać sklepy i tworzyć dobro tego miasta.

Wystąpienie zawierało również podziękowania dla pułkownika Piotra Męczyńskiego, przedstawicieli nowodębskiego samorządu, a także mieszkańców Nowej Dęby za otwartość i życzliwość wobec formowanego pułku.

- W Nowej Dębie, jak nigdzie indziej w Polsce jest pozytywny klimat dla żołnierzy i to tutaj jest ta współpraca, otwartość i serdeczność. Za to z całego serca dziękuję. Życzę sobie i wam, drodzy państwo, żeby w tym pozytywnym klimacie dalej można było rozwijać naszą obronność i inicjatywy związane z wojskowością, właśnie w Nowej Dębie – podsumował swoje przemówienie minister Warchoł.

 

MR/PG

 

Lista aktualności