Kontrast oraz wielkość czcionki

Kamery Online

Kalendarz Wydarzeń

Teatralny dramat "Brat naszego Boga" – pierwszy utwór Świętego Papieża Polaka w Nowej Dębie

Data wydarzenia: 2016-11-04 19:00
Miejsce: sala widowiskowa SOK
Organizator: SOK
Kontakt: (15) 846 24 10
Udział: Płatny
Koszt udziału: 25 zł.

Teatralny dramat "Brat naszego Boga" – pierwszy utwór Świętego Papieża Polaka w Nowej Dębie

 

Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie zaprasza na sztukę Karola Wojtyły pt. "Brat naszego Boga". To dramat pisany w drugiej połowie lat 50., jednak doczekał się premiery dopiero w grudniu 1980 roku. Był to pierwszy utwór Karola Wojtyły wystawiony w Polsce, mówiący o miłości bliźniego za pośrednictwem sztuki. Sztuka zostanie zagrana w piątek 4 listopada 2016 r. o godz. 19:00 na scenie Domu Kultury w Nowej Dębie przez aktorów z tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego.


Sztuka została zainspirowana postacią żyjącego na przełomie XIX i XX wieku Adama Chmielowskiego. Chmielowski, malarz i teoretyk sztuki, stał się założycielem zgromadzenia albertynów i jako brat Albert zajmował się w Krakowie pomocą biednym, upośledzonym i chorym. Zarówno reżyser Tomasz Piasecki jak i odtwórca głównej roli, Ireneusz Pastuszak, podkreślają aktualność tematu sztuki, mimo upływu ponad 60 lat od jej napisania. Zapowiadają się niezwykłe przeżycia religijne i estetyczne.

 

W spektaklu, oprócz Ireneusza Pastuszaka, występują również: Tomasz Piasecki (Nieznajomy, Tamten, Spowiednik), Jerzy Ogrodnicki (Lucjan, Brat I), Mariusz Szaforz (Stanisław, Brat Szczepan), Kamil Urban (Maks, Brat Sebastian), Jerzy Pal (Bezdomny II, Brat Antoni), Piotr Hudziak (Bezdomny III, Hubert), Bogusława Podstolska-Kras (Bezdomna), Zbigniew Kłopocki (Bezdomny I), Paweł Ogrodnicki (Biedak, Brat II), Katarzyna Jędrzejczyk (Bezdomna II) i Edward Żentara (Narrator). Scenografię i kostiumy zaprojektował Tadeusz Smolicki, zaś muzykę przygotował wokalista i kompozytor Stanisław Soyka.


Dzisiaj często przechodzimy obok biedy obojętnie – ocenił Tomasz Piasecki – Jedną z ważniejszych myśli tego spektaklu jest pytanie: co mogę dla tych najbiedniejszych zrobić ja, co możesz zrobić ty? I jeśli ktoś po przedstawieniu dojdzie do wniosku, że coś może zrobić dla najbiedniejszych, to już będzie jakiś sukces – dodał.Odtwórca roli Brata Alberta, Ireneusz Pastuszak zaznacza, że zawsze na podobne przedstawienia patrzy się przez pryzmat, że to będzie to realizacja bardzo religijna, święta, filozoficzna. – Tymczasem główne przesłanie tego spektaklu można zawrzeć w dwóch-trzech słowach. Dlatego wydaje mi się, że naszym zadaniem – aktorów i reżysera– jest to, co jest istotą teatru: przekazanie tej podstawowej informacji emocjonalnej, która jest w tym tekście – zaznaczył.

 

 

Spektakl odbędzie się w piątek 4 listopada 2016 r., o godz. 19:00.

 

Spektakl trwa ok. 60 min. bez przerw.

 

Bezpłatne wejściówki do odebrania w sekretariacie SOK od 25 października (poniedziałek)

 


dodaj do mojego kalendarza google lista wydarzeń