Gminne Biuro Spisowe w Nowej Dębie informuje, że w dniu 1 kwietnia 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021. Ustawa została opublikowana w dniu 1 kwietnia 2021 r., a weszła w życie w dniu 2 kwietnia 2021 r. Głównym celem nowelizacji ustawy jest wydłużenie czasu realizacji NSP w warunkach zagrożenia epidemicznego COVID-19 o 3 miesiące, tj. do 30 września 2021 r.
Tożsamość rachmistrza spisowego będzie można zweryfikować kontaktując się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie lub właściwym Gminnym Biurem Spisowym.
W ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Gminne Biuro Spisowe w Nowej Dębie od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. pełni w celach informacyjnych i interwencyjnych:
Celem funkcjonowania ww. punktu jest umożliwienie realizacji obowiązku spisowego do dokonania samospisu dla osób, które z przyczyn osobistych nie są w stanie dokonać samospisu w miejscu swojego zamieszkania.
Stanowisko komputerowe będzie dostępne w czasie trwania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 tj: od 1 kwietnia do 30 września 2021 r., w godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba.
Stanowisko do samospisu mieści się na parterze w budynku Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba, ul. Rzeszowska 3.
Aby zminimalizować ryzyko w związku z trwającą epidemią Covid-19, w celu uniknięcia kolejek prosimy osoby zainteresowane, aby przed skorzystaniem ze stanowiska komputerowego do przekazywania danych, telefonicznie pod numerem 15 846 26 71 w. 303 ustaliły termin wizyty w Gminnym Biurze Spisowym.
Powszechny spis ludności i mieszkań odbywa się co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.
Udział w spisie ludności i mieszkań jest obowiązkowy. Pytania dotyczyć będą m. in. charakterystyki demograficznej i aktywności ekonomicznej osób, poziomu wykształcenia oraz stanu i charakterystyki zasobów mieszkaniowych. Dokładny zakres informacji zbieranych w NSP 2021 dostępny jest w załączniku nr 1 do ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz.U. poz. 1775 z późn. zm.).
Aby zapobiec sytuacji, w której zobowiązany do spisu mieszkaniec Polski nie będzie miał możliwości spisania się samodzielnie, ustawa o NSP 2021 zobowiązuje następujące podmioty do udostępnienia odpowiedniego pomieszczenia i sprzętu do realizacji samospisu:
Lista miejsc, gdzie będzie można dokonać samospisu, została opublikowana na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.
Prosimy wszystkich o zaangażowanie i zachęcamy do włączenia się w upowszechnianie informacji o spisie. Liczymy się dla Polski!
Więcej informacji o NSP 2021 można uzyskać na stronie internetowej spis.gov.pl, a od 15 marca br. dzwoniąc na infolinię spisową pod numer 22 279 99 99.
W przypadku dodatkowych pytań związanych z realizacją NSP 2021 w województwie podkarpackim można kontaktować się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Rzeszowie – tel.: +48 17 853 52 19, e mail:
RL/MS