Informacja podsumowująca przeprowadzone konsultacje społeczne
projektu Uchwały Rady Miejskiej w Nowej Dębie w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Nowa Dęba wraz z załącznikami
Zgodnie z art. 11 ust. 1 Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U z 2021 r. poz. 485) przeprowadzone zostały konsultacje społeczne projektu Uchwały Rady Miejskiej w Nowej Dębie w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Nowa Dęba wraz z załącznikami, które miały na celu zebranie od interesariuszy rewitalizacji uwag, opinii i propozycji dotyczących wyznaczonego obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji.
Konsultacje odbyły się w terminie od dnia 04.02.2022 r. do dnia 07.03.2022 r.
w następujących formach:
1. Zbierania uwag i wniosków w formie papierowej oraz elektronicznej z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego. Wypełnione czytelnie formularze można było dostarczyć:
Zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o rewitalizacji, informację o konsultacjach społecznych projektu uchwały wraz z załącznikami należy zamieścić co najmniej 7 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem konsultacji, w tym przypadku informację zamieszczono 15 dni wcześniej tj. 20.01.2022 r. w następujących formach:
- na stronie podmiotowej gminy w Biuletynie Informacji Publicznej (www.nowadeba.pl/bip/prawo-lokalne/konsul/),
- na stronie internetowej Gminy Jodłownik (www.nowadeba.pl),
- w sposób zwyczajowo przyjęty – na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta i Gminy Nowa Dęba.
Formularz zgłaszania uwag oraz projekt ww. uchwały wraz z załącznikami, tj. Diagnozą potrzeb wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Nowa Dęba, mapą przedstawiającą wyznaczony obszar zdegradowany na terenie Gminy Nowa Dęba i mapą przedstawiającą wyznaczony obszar rewitalizacji na terenie Gminy Nowa Dęba, dostępne były od 04.02.2022 r.:
Jedną z form konsultacji społecznych ww. projektu uchwały wraz z załącznikiem było otwarte spotkanie dla mieszkańców gminy, które odbyło się w dniu 24.02.2022 r. w budynku Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba przy ul. Rzeszowskiej 3. W spotkaniu wzięło udział 5 osób oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Nowa Dęba wraz z ekspertem zewnętrznym.
Podczas spotkania przedstawiona została propozycja granic obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji oraz metodologia ich wyznaczenia. Uczestnicy mieli możliwość przedstawienia swoich wniosków, a następnie dyskutowali m.in. nad przedstawionymi propozycjami dotyczącymi obszarów.
W trakcie konsultacji społecznych w wyznaczonym terminie wpłynął jeden wypełniony formularz składania uwag do projektu uchwały z załącznikami. Rejestr zbiorczego zestawienia zgłoszonych uwag i/lub wniosków wraz z rekomendacją do ich całościowego bądź częściowego wprowadzenia lub zasadnieniem do ich nie wprowadzania, przedstawiony został w załączniku 1.
Wiesław Ordon
Burmistrz
Załącznik 1
Rejestr zgłoszonych uwag w ramach konsultacji społecznych
projektu Uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Nowa Dęba wraz z załącznikami
Lp. |
Zgłaszający |
Część dokumentu do którego odnosi się uwaga |
Obecny zapis |
Propozycja zmiany wraz z uzasadnieniem |
Stanowisko wraz z uzasadnieniem |
1. |
Zenon Rozenbajgier mieszkaniec |
Projekt uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Gminy Nowa Dęba |
brak |
Wprowadzenie prawa pierwokupu Uzasadnienie: Interes gminy, transparentność |
Uwaga uwzględniona. Zgodnie z ustawą o rewitalizacji w uchwale w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji rada gminy może ustanowić na rzecz gminy prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji, w okresie dwóch pierwszych lat od wejścia w życie uchwały. Celem ustanowienia prawa pierwokupu na rzecz gminy jest zapewnienie, w ramach koordynacyjnej roli gminy w rewitalizacji, szerszej możliwości nabywania nieruchomości w celu realizacji przedsięwzięć wynikających z gminnego programu rewitalizacji. Ustanowienie prawa pierwokupu wzmacnia prawne narzędzia prowadzące do tworzenia i gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości. Dlatego uznaje się za zasadne umożliwienie korzystania z tego narzędzia, dzięki któremu gmina będzie miała większe możliwości prowadzenia efektywnego procesu rewitalizacji. W związku z powyższym projekt uchwały uzupełnia się o zapis „ Ustanawia się na rzecz Gminy Nowa Dęba prawo pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na obszarze rewitalizacji”. |
Wiesław Ordon
Burmistrz